Benjamin Haxhiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Benjamin Hadžić
Të dhënat personale
Data e lindjes4 mars 1999
Vendi i lindjesDinslaken, Gjermani
Gjatësia1.85 m
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualHannover 96
Numri29
Karriera në rini
0–20131. FC Nürnberg
2013–2017Bayern Munich
2017–2018VfB Stuttgart
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2018–Hannover 96 II15(7)
2018–Hannover 963(0)
Ekipi kombëtar
2016Bosnja dhe Hercegovia U-176(2)
2016–2018Bosnja dhe Hercegovina U-1915(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Benjamin Hadžić (lindi më 4 mars 1999) është futbollistë boshnjak i lindur në Gjermani i cili luan për Hannover 96.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hadžić bëri debutimine tij profesional për Hannover 96Bundesliga më 19 dhjetor 2018, duke ardhur si zëvendësues për Hendrik Weydandt në minutën e 80-të kundër SC Freiburg.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hadžić ishte përfshirë në skuadrën e Bosnje dhe Herzegovinës për Kampionatin Evropian U-17 të UEFA-s 2016 në Azerbajxhan.[3] Ai shënoi dy herë në ndeshjen e tyre të tretë kundër Ukrainës, i cili përfundoi si një fitore 2-1. Megjithatë, Bosnja dhe Hercegovina u eliminuan në fazën grupore të turneut.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Benjamin Hadžić". worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Marrë më 19 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "SC Freiburg – Hannover 96 1:1 (Bundesliga 2018/2019, 16. Round)". worldfootball.net. HEIM:SPIEL. 19 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Malkočević odabrao 18 putnika za Azerbejdžan" [Malkočević zgjodhi 18 pasagjer për në Azerbajxhan]. NFSBIH.ba. Federata e Futbollit të Bosnjës dhe Hercegovinës. 25 prill 2016. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Pobjeda bh kadeta na Evropskom prvenstvu" [Fitorja e kadetëve boshnjakë në Kampionatin Evropian]. NFSBIH.ba. Federata e Futbollit të Bosnjës dhe Hercegovinës. 11 maj 2016. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)