Benjamin Moukandjo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Benjamin Moukandjo
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBenjamin Moukandjo Bilé
Datëlindja12 nëntor 1988
VendlindjaDouala, Kamerun
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC Lorient
Numri12
Karriera me të rinjtë
1998–2006Kadji Sports Academy
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007Kadji Sports Academy15(12)
2007–2009Stade Rennais F.C.14(2)
2008–2009Stade Rennais F.C.0(0)
2008–2009L'Entente SSG (huazim)11(0)
2009–2011Nîmes Olympique46(8)
2011AS Monaco FC16(3)
2011–2014AS Nancy89(19)
2014–2015Stade de Reims31(8)
2015–FC Lorient44(20)
Karriera ndërkombëtare
2011–Kameruni47(8)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Benjamin Moukandjo Bilé (lindi më 12 nëntor 1988) është futbollistë kamerunas i cili luan në skuadrën franceze FC Lorient si sulmues. Në vitin 2017, ai u emërua si "Njeriu i Ndeshjes" në finalen e Kupës Kombëtare të Afrikës pasi Kameruni e fitoi kupën për herën e pestë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benjamini filloi karrierën e tij në Kadji Sports Academy në moshën 10 vjeçare. Nëntë vite më vonë, ai shkoi në Francë dhe u bashkua me skuadrën Stade Rennais. Në shtator 2008, pasi që ka luajtur vetëm në skuadrën zëvendësuese, ai u dërgua në skuadrën L'Entente SSG si huazim.[2]

Më 31 gusht 2009, ai u bashkua me skuadrën Nîmes Olympique.[3] Ai ka luajtur rregullisht për klubin në Ligue 2 dhe më vonë shkoi për të luajtur për AS Monaco FC.[4]

Në maj, pas largimit nga Monako, ai ka pasur lidhje me Liverpool F.C.,[5] por u bashkua me skuadrën AS Nancy.[6]

Më 18 korrik 2014, ai nënshkroi kontratë dy vjeçare me skuadrën Stade de Reims.[7] Më 5 gusht 2015, ai u bashkua me skuadrën FC Lorient.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Edwards, Piers (6 shkurt 2017). "How Cameroon's Indomitable Lions roared again". BBC News. Marrë më 9 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Prêt, officiel : Moukandjo à Sannois Saint-Gratien (Loan, official: Moukandjo to Sannois Saint-Gratien) Arkivuar 16 gusht 2019 tek Wayback Machine; Stade Rennais Online, 15 September 2008 (frëngjisht)
  3. ^ Rennes: Moukandjo à Nîmes (Rennes: Moukandjo to Nîmes) Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine; Mercato 365, 31 August 2009 (frëngjisht)
  4. ^ Moukandjo pour remplacer Aubameyang (Moukandjo to replace Aubameyang); Football.fr, 31 January 2011 (frëngjisht)
  5. ^ Benjamin Moukandjo lined up by Liverpool as Gervinho alternative; Metro, 31 May 2011
  6. ^ Moukandjo a choisi Nancy (Moukandjo chooses Nancy); Nancy's official website, 12 August 2011 (frëngjisht)
  7. ^ Benjamin Moukandjo signe au Stade de Reims (Benjamin Moukandjo sign at the Stade de Reims) Arkivuar 23 korrik 2014 tek Wayback Machine; Reims's official website, 18 July 2014 (frëngjisht)