Berenguer de Palou II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peshkopi i Barcelonës Berenguer de Palou II (ulur) me James I i Aragonit

Berenguer de Palou II (vdiq më 1241) ishte peshkop i Barcelonës nga viti 1212 deri në vitin 1241. Ai ishte një përkrahës i madh i Jamesit I të Aragonit.

Ai e filloi karrierën e tij si një kanun prifti në Katedralen e Barcelonës  gjatë peshkopatës së xhaxhait të tij Berenguer de Palou I. Menjëherë pasi u zgjodh peshkop në 1212, ai marshoi me Pjetrin II të Aragonit në të fundit kryqëzatë kundër Almohads në Betejën e Las Navas de Tolosa.[1] Më vonë Palou shërbyeu si këshilltar mbretëror dhe kancelar në Kurorën e Katalonisë-Aragon.[1]

Në vitin 1219, ai mori pjesë në Kryqëzatën e Pestë kundër Damietta në Egjipt, duke kontribuar me 50 kalorës dhe peon dhe duke tentuar për ta parandaluar Kryqëzatën e Katarit.[1]

Ai themeloi institucionet të ndryshme për të varfër, duke ofruar Kalanë e Aviñón del Penedés dhe disa nga pronat e tij për këtë përpjekje. Ai e mbështeti themelimin e Urdhërit Mercedarian në 1218. Peshkopi Berenguer de Palou i dha Pjetri Nolascoit dhe shokëve të tij, zakonin e bardhë që ata do të veshin si karakteristikë e Urdhërit; ai u dha atyre Urdhërin e Shën Augustinit si një normë për jetën e tyre të përbashkët dhe dha autorizimin e tij për shenjën e katedrales, Kryqin e Shenjtë, si pjesë e zakoneve të Urdhërit. Pas kësaj, Pjetri Nolascoi dhe Mercedariani i parë bënë ritualet e tyre fetare përpara peshkopit.

Në vitin 1219, Peshkopi Berenguer mbështeti futjen e Urdhrave Françeskane dhe Dominikane në Barcelonë.

Në vitin 1225, ai shoqëroi Jamesin I në sulmin e  pasuksesshëm në Peñíscola, Valencia.[1]

Së bashku ata planifikuan pushtimin e Majorcas, për të cilën ai ka kontribuar 99 kalorës dhe 1 000 ushtarët këmbësorë. Si shpërblim, ai mori 875 toka kalorsiake dhe 8 të erës, e cila fillimisht kishte qenë pronë e baronit të Andratxit.[1] Gjatë operacioneve ushtarake kundër muslimanëve të Mallorcas, ai ishte plagosur, këmba e tij u gjymtua gjatë fundit të fushatës kundër muslimanëve në këtë ishull.[1]

Në vitin 1233, ai u zgjodh Kryepeshkop i Tarragonas, por Papa Gregori IX nuk i miraton zgjedhjet, dhe Palou nuk e zë atë vend.[1]

Në vitin 1237, ai ndihmoi të gjendet Manastiri i Santa Clara në Barcelonë.

Tempulli i Berenguer de Palou II në Katedralen e Barcelonës

Në vitin 1238, ai ka marrë pjesë në pushtimin e taifas në Valencia dhe Dénia. Ai mori pasuri të ndryshme si pasojë dhe  Seignory-in e Almonesirit.

Ai vdiq në vitin 1241, dhe tempulli i tij mund të gjendet në katedralen e Barcelonës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g ? (2008). "Berenguer de Palou". Enciclopèdia Catalana, S.A. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2013. Marrë më 17 gusht 2008. {{cite web}}: |author= ka emër shifror (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]