Bereqeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në IslamBereqet (arabisht: بركة Baraka "bekim") është një fuqi bekimi, një lloj vazhdimësie e pranisë shpirtërore dhe e zbulesës që fillon me Allahun (Zotin) dhe rrjedh përmes atij dhe atyre që janë më afër Zotit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Schimmel, Annemarie (1994). Deciphering the Signs of God: A Phenomenological Approach to Islam. State University of New York Press. ISBN 978-0791419823. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Coulon, C., et al. (1988). Charisma and Brotherhood in African Islam. Oxford University Press. ISBN 0-19-822723-X.
  • Meri, J.W. (1999) Aspects of Baraka (Blessings) and Ritual Devotion among Medieval Muslims and Jews. Medieval Encounters. 5, pp. 46–69.
  • Takim, L. N. (2006). The Heirs of the Prophet: Charisma And Religious Authority in Shi'ite Islam. SUNY Press. ISBN 0791481913.
  • Werbner, P., et al. (1998). Embodying Charisma: Modernity, Locality and Performance of Emotion in Sufi Cults. Routledge. ISBN 1134746938.