Jump to content

Beretta M12

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beretta M12S shfaq stokun e zgjatur të palosshëm.

Beretta M12 (Model 12) është një gjysme-mitraloz i kalibrit Parabellum 9×19mm i projektuar nga Beretta. Prodhimi filloi në vitin 1959, përdoruesit e parë ishin Karabinierët Italianë, Policia e Shtetit Italian dhe Guardia di Finanza, megjithëse në numër të kufizuar, ai u lëshua gjerësisht vetëm në vitin 1978, duke zëvendësuar Beretta MAB-in e vjetër. Në vitin 1962, ushtria italiane bleu një numër të kufizuar automatikësh Franchi LF-57, të gjykuara më mirë se M12, por që nuk u lëshuan kurrë për trupat, dhe vetëm në vitin 1992 u prezantua varianti M12S2, në numër shumë të kufizuar. Forca Ajrore Italiane bleu shumë M12S dhe M12S2 për njësitë e sigurisë së aeroportit. Sidoqoftë, arma pati një sukses fillestar më të lartë në vendet arabe dhe Amerikën e Jugut.

Arma u pa për herë të parë gjatë ofensivës Tet në vitin 1968 kur marinsat amerikanë që ruanin ambasadën e SHBA në Saigon zmbrapsën sulmin nga Viet Kongët duke përdorur Beretta M12. Përdoret gjithashtu nga vende të ndryshme të Amerikës së Jugut, Afrikës dhe Azisë, dhe është bërë me licencë në Brazil nga Taurus, në Belgjikë nga FN Herstal dhe në Indonezi nga PT Pindad.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]