Jump to content

Gjysmë mitralozi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjysmë Mitralozi)
Heckler Koch MP5.

Një Gjysmë-mitraloz (SMG) është një karabinë automatike e ushqyer me karikatorë, e krijuar për të gjuajtur fishekë pistolete. Termi "mitraloz" u krijua nga John T. Thompson, shpikësi i automatikut Thompson, për të përshkruar konceptin e tij të projektimit si një armë zjarri automatike me fuqi zjarri dukshëm më të vogël se një mitraloz (prandaj prefiksi "nën-"). Duke qenë se një mitraloz duhet të gjuajë fishekë pushkë për t'u klasifikuar si të tillë, automatikët nuk konsiderohen mitralozë.

Mitralozi u zhvillua gjatë Luftës së Parë Botërore (1914-1918) si një armë sulmuese e afërt, kryesisht për bastisje llogore. Në kulmin e saj gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945), miliona SMG u bënë për t'u përdorur nga trupat e rregullta, komandot klandestine dhe partizanët. Pas luftës, dizajne të reja SMG u shfaqën shpesh. Sidoqoftë, deri në vitet 1980, përdorimi i SMG u ul. Sot, automatikët janë zëvendësuar kryesisht me pushkë sulmi, të cilat kanë një rreze më të gjatë efektive dhe janë të afta të depërtojnë në helmetat dhe armaturën e trupit të përdorur nga këmbësoria moderne. Megjithatë, automatikët përdoren ende nga forcat speciale ushtarake dhe ekipet e policisë SWAT për beteja nga afër (CQB), sepse ato janë "një armë e kalibrit pistoletë që është e lehtë për t'u kontrolluar dhe ka më pak gjasa të depërtojë në objektiv".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]