Bergsjön

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje e një rruge në Bergsjön

Bergsjön është një lagje në lindje të Göteborgut, Suedi. Lagja është ndarë në Bergsjön Lindore dhe Bergsjön Perëndimore me një popullsi gjithsej 16,421 (2013).[1] Bergsjön ndodhet 8 kilometra larg qendrës së Göteborgut.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë shekullit të 17-të, pyjet filluan të zhdukeshin; në atë kohë, Göteborgu kishte një nevojë të madhe për dru. Deri në fund të shekullit të 18-të, pyjet ishin zhdukur. Pylli aktual i bredhit në Bergsjön ishte mbjellë rreth vitit 1910. Në fund të shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të, shtëpitë e para u ndërtuan në Bergsjön. Shtëpitë ishin të thjeshta, shpesh me vetëm një dhomë, një oxhak dhe një dysheme prej balte. Dykärr në Rymdtorget, Spakens në rrugën Björnväktarens dhe Gröna Vrån pranë rrugës Galileis janë disa nga këto shtëpi.

Zona banimi në Gärdsås filloi të zhvillohet gjatë viteve 1920 dhe konsiderohet ndërtesa e parë moderne në Bergsjön. Komunikimet dhe shërbimet ishin të dobëta, por çmimet e ulëta të tokës e bënë zonën tërheqëse për punëtorët në fabrikat e Gamlestaden. Banesat e thjeshta u zhdukën kur filloi ndërtimi i Bergsjön modern, megjithëse një shtëpi e vjetër ishte e banuar deri në vitin 1990: Gåselyckan, në pjesën jugore të Bergsjälallen, e cila është ndërtuar në vitin 1916. Ndërtimi i Bergsjön modern filloi gjatë viteve 1960 si një komunitet i planifikuar. Të gjitha rrugët dhe lagjet iu dhanë emra të emrave të hapësirës; vitet 1960 ishin Epoka e Hapësirës, kur u nisën satelitë për të eksploruar hapësirën e jashtme. Gjatë dekadës së kaluar, rrethinat e reja u quajtën "qytete satelitore", të cilat rrethonin qendrën e një qyteti. Strehimi përbëhej nga apartamente me qira, godina në bashkëpronësi dhe vila.

Në periudhën 2011-13, rreth 48% e popullsisë kanë origjinën jashtë BE-së dhe vendeve nordike.[2]

Në raportin e dhjetorit të vitit 2015, policia suedeze e vendosi rrethin në kategorinë më të rëndë të zonave urbane me norma të larta të krimit.[3]

Në vitin 2017 shërbimet postare u detyruan të ndryshonin rutinat e tyre në zonë për shkak të kërcënimeve dhe sulmeve serioze në stafin e tyre.[4]

Banorët në Bergsjön kanë nivel të ulët arsimor në krahasim me rrethet e tjera, ku 14% e popullsisë kanë arsim të mesëm prej 3+ vjetësh, që është katër herë më i ulët se zona më e arsimuar e Göteborgut. Rreth 4 në 10 nxënës nuk arrijnë notat minimale për të ndjekur shkollën e mesme e cila është më e ulta e çdo rrethi në Göteborg, krahasuar me 20% të të gjithë nxënësve në Göteborg. Bergsjön ka shkallën më të ulët të punësimit të rretheve të Göteborgut me 45% të fuqisë punëtore në punësim dhe të ardhurat mesatare më të ulëta. Në anën tjetër, Bergsjön ka një përqindje të lartë të familjeve që marrin mbështetje për të ardhurat. Qarku gjithashtu ka shfaqje të shpeshta të dhunës në hapësirat publike, ku individët, si anëtarët dhe jo-anëtarët e bandave kriminale, janë në shënjestër.[5]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bergsjön ka pesë shkolla fillore; dy shkolla zgjasin prej nivelit parashkollor deri në klasën e nëntë.[6] Shkollat janë:

 • Bergsjöskolan
 • Backegårdsskolan
 • Gärdsmosseskolan
 • Sandeklevsskolan
 • Solbackeskolan[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Göteborgs stad: Göteborgsbladet 2014Arkivuar 14 korrik 2014 tek Wayback Machine
 2. ^ Statistics Sweden, Integration – focus on 15 municipal districts (PDF). Statistics Sweden. 2015. ISBN 9789161816323. Marrë më 9 dhjetor 2017. Diagram 1.10 {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Suedisht)
 3. ^ Utsatta områden - sociala risker, kollektiv förmåga och oönskade händelser (PDF). Police in Sweden - Nationella Operativa Avdelningen - December 2015. fq. 29. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 gusht 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Suedisht)
 4. ^ Radio, Sveriges. "Ändrade rutiner för Postnord efter hot och våld - P4 Göteborg". Marrë më 2017-12-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Suedisht)
 5. ^ Särskilt utsatta områden i Göteborg (PDF). Gothenburg: Municipality of Gothenburg. 2017. fq. 19–23. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 shkurt 2018. Marrë më 21 nëntor 2018. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)(Suedisht)
 6. ^ Göteborg. Stadsbyggnadskontoret. 'Bergsjön: beskrivning av stadsdelen mars 2008'. Göteborg : Stadsbyggnadskontoret, 2008, p. 15 (Suedisht)
 7. ^ "Yttrande till kommunstyrelsen över Skolverkets utbildningsinsepktion i Göteborgs kommun, område Nordost" (PDF) (në suedisht). 2006-03-06. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-26. Marrë më 26 janar 2011. (Suedisht)