Jump to content

Bernard Nikaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bernard Nikaj (9 dhjetor 1978Gjakovë) është ekonomist kosovar, shërbeu si Ministër i Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës dhe ambasador i Republikës së KosovësBruksel.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka qenë i përfshirë në aktivitetet e organizatave humanitare në Kosovë, më pas ka punuar në vitet 2001-2002 si specialist për ndihmë humanitare. Informacioni dhe Komunikimi i Agjencisë Evropiane për Rindërtim [1] .

Që nga viti 2002 punon në Qeverinë e Kosovës; fillimisht ka qenë i angazhuar në reformën e shëndetësisë në Kosovë, pastaj në vitet 2004-2011 ka qenë këshilltar financiar, ndërsa në vitet 2011-2013 ka qenë këshilltar kryesor politik [1] . Në vitin 2006, ai u diplomua për ekonomi në Universitetin e Prishtinës, dhe dy vjet më vonë mori një doktoraturë në ekonomi nga London School of Economics [1] .

Në vitet 2009-2016 ka ligjëruar menaxhment dhe ndërmarrësi në Universitetin e Prishtinës [1] . Në vitin 2010 mori doktoraturën në menaxhim dhe analizë politike nga Universiteti i Mastrihtit [1] .

Ai ishte zëvendësministër (2013) dhe më pas ministër i tregtisë dhe industrisë në 2013-2014 [1] .

Në vitin 2016 ishte ambasador i Republikës së KosovësBruksel [1] .

Bernard Nikaj është i martuar dhe dy fëmijë [1] .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bernard Nikaj". ambasada-ks.net. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2018. Marrë më 11 maj 2022.