Jump to content

Besart Kallaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Besart Kallaku ose Bes Kallaku ka lindur më 20 nëntor 1985 në Tiranë, është një këngëtar dhe humorist shqiptar. Më shumë se me emrin e vërtetë e njohin si "Gjini i Portokallisë". Bes Kallaku, sot është një nga aktorët më të dashur të Portokallisë për gjithë spektatorët që e ndjekin. Mjaft popullor për personazhet dhe batutat që përdor, ai ka krijuar një profil interesant, për të cilin publiku e duartroket, por edhe kritika e vlerëson. Përveç roleve të humorit Besarti ka interpretuar edhe në dy filma artistik shqiptarë, “Koha e kometës” dhe “Alive”.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët (Singles) nga Bes Kallaku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2011 - "Katunari Gangsta"
 • 2012 - "Regga Katunari"
 • 2012 - "Eminemi i Katunarve"
 • 2013 - "Loku ke blloku" (feat. Rati)
 • 2013 - "Kom me te thy n'mes"
 • 2013 - "A ti bim o bish"
 • 2014 - "Jeta e funit" (feat. Rati)
 • 2014 - "Skifterat" (feat. Rati)
 • 2015 - "Me temina" (feat. Rati & Big Mama)
 • 2015 - "Skifterat 2" (feat. Rati)
 • 2016 - "S3 Amsterdam" (feat. Rati)
 • 2016 - "Unaza" (feat. Muharrem Ahmeti)
 • 2016 - "Si mjalti" (feat. Leonard)
 • 2017 - "Gezuar Baftjar" (feat. Ylli Baka
 • 2017 - "N'Dashni" (feat. Olsi Bylyku)
 • 2017 - "Skifterja Zemres" (feat. Klajdi Haruni)
 • 2018 - "Cohu kerceni" (feat. Ylli Baka)
 • 2018 - "Daja" (feat. Ermal Fejzullahu)
 • 2018 - "Makarena" (feat. Irkenc Hyka)
 • 2018 - "O bir" (feat. Dani)
 • 2019 - "Si rrush" (feat. Fatima Ymeri)
 • 2019 - "Ca m'ke bo" (feat. Imbro Manaj)
 • 2020 - KTG
 • 2020 - Ciao po te le (feat. Anila Mimani)
 • 2021 - Rudina (feat. Andi Shkoza)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 15 Nëntor 2019[1]
Viti Titulli Roli Shënime të tjera
2004–2017 Portokalli Role të ndryshme Seri të ndryshme
2008 Time of the Comet
2009 Alive! Fikja
2010–2011 Radio Radio Lloni Seri televizive
2016 Pit Stop Mafia Tulla
2017 Lazarat Ilir
2018 The Temptation of Charles The hit man Anoncuar
Akira's Flying Wheelchair Sumo Duke filmuar
2019 Falco Falco Laçjani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Earliest Titles With Besart Kallaku" (në anglisht). IMDb.