Beteja e Midway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bombarduesit amerikanë Douglas SBD-3 Duntless zhytës të VS-8 nga USS Hornet gati për të sulmuar kryqëzorin japonez të djegur Mikuma për herë të tretë më 6 qershor 1942.

Beteja e Midway ishte një betejë e madhe detare në Teatrin e PaqësoritLuftës së Dytë Botërore që u zhvillua nga 4-7 qershor 1942, 6 muaj pas sulmit të JaponisëPearl Harbor dhe një muaj pas Betejës së Detit Koral. Marina e SHBA nën admiralët Chester W. Nimitz, Frank J. Fletcher dhe Raymond A. Spruance mundi një flotë sulmuese të Marinës Perandorake Japoneze nën admiralët Isoroku Yamamoto, Chūichi Nagumo dhe Nobutake Kondō në veri të Atollit Midway, duke shkaktuar dëme shkatërruese në Flota japoneze. Historiani ushtarak John Keegan e quajti atë "goditjen më mahnitëse dhe vendimtare në historinë e luftës detare", ndërsa historiani detar Craig Symonds e quajti atë "një nga angazhimet detare më të rëndësishme në historinë botërore, duke u renditur krahas Salamis, Trafalgar dhe ngushticës Tsushima. si vendimtar taktik dhe strategjik me ndikim”.

Në përgjigje të sulmit ajror Doolittle në Tokio, udhëheqja japoneze planifikoi një strategji "barrierë" për të zgjatur perimetrin mbrojtës të Japonisë. Ata shpresonin të joshin aeroplanmbajtëset amerikane në një kurth, duke pastruar detet për sulmet japoneze në Midway, Fixhi, Samoa dhe Hawaii. Plani u minua nga parashikimet e gabuara japoneze për reagimin e SHBA-së dhe disponimet e dobëta fillestare. Më e rëndësishmja, kriptografët amerikanë ishin në gjendje të përcaktojnë datën dhe vendndodhjen e sulmit të planifikuar, duke i mundësuar Marinës së paralajmëruar amerikane të përgatiste pritën e saj.

Katër aeroplanmbajtëse japoneze dhe tre aeroplanmbajtëse amerikane morën pjesë në betejë. Katër transportuesit e flotës japoneze - Akagi, Kaga, Sōryū dhe Hiryū, pjesë e forcës me gjashtë transportues që kishin sulmuar Pearl Harbor gjashtë muaj më parë - u fundosën, si dhe kryqëzori i rëndë Mikuma. SHBA humbën transportuesin Yorktown dhe shkatërruesin Hammann, ndërsa transportuesit USS Enterprise dhe USS Hornet i mbijetuan betejës plotësisht të paprekura.

Pas Midway dhe humbjes rraskapitëse të fushatës së Ishujve Solomon, kapaciteti i Japonisë për të zëvendësuar humbjet e saj në material (veçanërisht transportuesit e avionëve) dhe burra (veçanërisht pilotë të trajnuar mirë dhe ekuipazhi i mirëmbajtjes) u bë me shpejtësi i pamjaftueshëm për të përballuar viktimat në rritje, ndërsa Shtetet e Bashkuara Aftësitë masive industriale dhe stërvitore i bënë humbjet shumë më të lehta për t'u zëvendësuar. Beteja e Midway, së bashku me fushatën Guadalcanal, konsiderohet gjerësisht një pikë kthese në Luftën e Paqësorit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]