Beteja e Nishit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ne Beteja e Nishit (Beteja e Nissa, fillimi i nentorit, 1443), kryqëzata[1] u udhëhoq nga Gjon Hunijadi,[2] morrën bastioni OsmanNishit dhe mundi tre armitë se Perandorisë OSmane of the Ottoman Empire. Beteja e Nishit ishte nje pjese e e ekspeditës se Hunyadit e njohur si fushata e gjatë.

Ikja e Skenderbeut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në betejën e Nishit prej komandanteve kryesore ka qenë Gjergj Kastriot Skenderbeu. Mbas humbjës së betejës, Skenderbeu me 300 ushtar Shqipëtar, iku nga lufta dhe u kthye në Krujë të Shqipërisë në vitin 1443. Duke i bërë kryengritje 25 vite Perandorisë Osmane.

Lexim i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Colin Imber; Colin Imber, The Crusade of Varna, 1443-45, Aldershot ; Burlington (Vt.) : Ashgate, cop., ISBN 9780754601449, OCLC 470458159 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Riley-Smith, 275.
  2. ^ Hupchick, Dennis P., The Balkans: From Constantinople to Communism, (Palgrave Macmillan, 2004), 117.