Bidgoshç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bidgoshç
Qytet
Kolazh me pamje nga Bydgoszcz
Kolazh me pamje nga Bydgoszcz
Popullsia
 • Gjithsej354.990
{{{postal_code_type}}}
prej 85-001 deri 85-950
TargatCB
Faqja zyrtarewww.bydgoszcz.pl

Bydgoszcz (gjermanisht: Bromberg) është qytet në veri të Polonisë, në lumenjtë Brda dhe Visla. Sipas qershorit 2016, qyteti ka pasur 354,990 banorë, duke u bërë qyteti i tetë më i madh në Poloni.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë vitit 1629, afër fundit të luftës mes Polonisë dhe Suedisë, qyteti u pushtua nga ushtria suedeze e udhëhequr nga Mbreti Gustav i Suedisë. Qyteti u pushtua nga Suedia për herë të dytë më 1656 dhe për herë të tretë më 1657 gjatë Luftës së Dytë Nordike.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti Shteti Data e nënshkrimit
Reggio Emilia Flag of Italy.svg Italia 12.04.1962
Kragujevac Flag of Serbia.svg Serbia 23.07.1971
Manhajmi Flag of Germany.svg Gjermania 26.11.1991
Hartford Flag of the United States.svg SHBA 30.09.1996
Pavlodar Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 10.04.1997
Perth Flag of Scotland.svg Skocia 9.05.1998
Cherkasy Flag of Ukraine.svg Ukraina 13.09.2000
Kremenchuk Flag of Ukraine.svg Ukraina 30.06.2004
Patras Flag of Greece.svg Greqia 8.10.2004
Ningbo Flag of the People's Republic of China.svg Kina 28.12.2005
Wilhelmshaven Flag of Germany.svg Gjermania 19.04.2006
Pitești Flag of Romania.svg Rumania 22.06.2007

Stampa:Infobox settlementet kryesore të Polonisë