Bidgoshç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bydgoszcz
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Bydgoszcz
Stema_figura
Emblema
POL Bydgoszcz flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Bydgoszcz is located in Polonia
Bydgoszcz
Bydgoszcz

Koordinatat: 53°7′V 18°0′L / 53.117°V 18.000°L / 53.117; 18.000

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Rafał Bruski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 175,98 km2
Lartësia 28-107 m (m.n.d.)
Popullsia 354,990 banorë
Dendësia 2017,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1038
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal prej 85-001 deri 85-950
Prefiksi (+48) 52
Targa CB
Faqja Zyrtare www.bydgoszcz.pl

Bydgoszcz (gjermanisht: Bromberg) është qytet në veri të Polonisë, në lumenjtë Brda dhe Visla. Sipas qershorit 2016, qyteti ka pasur 354,990 banorë, duke u bërë qyteti i tetë më i madh në Poloni.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë vitit 1629, afër fundit të luftës mes Polonisë dhe Suedisë, qyteti u pushtua nga ushtria suedeze e udhëhequr nga Mbreti Gustav i Suedisë. Qyteti u pushtua nga Suedia për herë të dytë më 1656 dhe për herë të tretë më 1657 gjatë Luftës së Dytë Nordike.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti Shteti Data e nënshkrimit
Reggio Emilia Flag of Italy.svg Italia 12.04.1962
Kragujevac Flag of Serbia.svg Serbia 23.07.1971
Manhajmi Flag of Germany.svg Gjermania 26.11.1991
Hartford Flag of the United States.svg SHBA 30.09.1996
Pavlodar Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 10.04.1997
Perth Flag of Scotland.svg Skocia 9.05.1998
Cherkasy Flag of Ukraine.svg Ukraina 13.09.2000
Kremenchuk Flag of Ukraine.svg Ukraina 30.06.2004
Patras Flag of Greece.svg Greqia 8.10.2004
Ningbo Flag of China.svg Kina 28.12.2005
Wilhelmshaven Flag of Germany.svg Gjermania 19.04.2006
Pitești Flag of Romania.svg Rumania 22.06.2007