Jump to content

Bielefeld

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bielefeld
Popullsia
 • Gjithsej332.552
{{{postal_code_type}}}
33602–33619, 33647, 33649, 33659, 33689, 33699, 33719, 33729, 33739
TargatBI
Faqja zyrtarewww.bielefeld.de

Bielefeld është qytet në verilindje të Nordrhein-Westfalen, Gjermani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua më 1214 nga Konti Hermann IV i Ravensbergut për të ruajtur një kalim në pyllin e Teutoburgit, Bielefeld ishte "qyteti i të linjtat" si një anëtar i mitur i Lidhjes Hanseatike, i njohur për fushat e zbardhura në shekullin e 19-të.[1] Bielefeld ishte pjesë e Mbretërisë së Vestfalisë kur u krijua më 1807.[2] Në vitin 1815 ajo u përfshi në Mbretërinë e Prusisë pas mposhtjes së Francës dhe Kongresit të Vjenës.[3]

E themeluar në 1867 si një kompani për riparimin e makinës së qepjes në Bielefeld, AG Dürkoppwerke punësoi 1,665 njerëz në vitin 1892; ai përdorte kodin Waffenamt "WaA547" nga viti 1938 deri më 1939 si Dürkopp-Werke dhe u bashkua me kompanitë e tjera të Bielefeld për të formuar Dürkopp Adler AG në vitin 1990.

Pas shtypjes së parave emergjente (Gjermanisht: Notgeld) në vitin 1923 gjatë inflacionit në Republikën e Weimarit, Bielefeld ishte një nga disa qytete që shtypnin kartëmonedha shumë atraktive dhe shumë të mbledhshme me dizajne në mëndafsh, liri dhe kadife. Këto copa u lanë nga Banka e Kursimeve të Bielefeldit dhe u dërguan në të gjithë botën në fillim të viteve 1920. Këto pjesë njihen si Stoffgeld - domethënë paratë e bëra nga pëlhura.[4]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Bielefeld, temperatura mesatare vjetore e lartë është 14 °C, temperatura vjetore e ulët është 6 °C dhe reshjet vjetore janë 483 milimetra.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Bielefedit u themelua më 1969. Ndër profesorët e saj të parë ishte sociologu i njohur gjerman Niklas Luhmann. Institucionet e tjera të arsimit të lartë përfshijnë Seminarin Teologjik Bethel (Kirchliche Hochschule Bethel) dhe Universitetin e Shkencave të Aplikuara Bielefeld (Gjermanisht: Fachhochschule Bielefeld), i cili ofron 21 kurse në 8 departamente të ndryshme (bujqësia dhe inxhinieri janë në Minden) dhe është njohur ndërkombëtarisht për shkollën e saj të fotografisë.[5]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e huaj që jetojnë në Bielefeld (Përfshirë edhe personat me shtetësi të dyfishtë.)[6]
Nacionaliteti population_total (31.12.2017)
Turqit 11,429
Irakianë 5,561
Grekë 3,765
Polakë 3,546
Sirianët 2,753
Serbia dhe Mali i Zi 2,704

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hamburgh Mail, The Times 14 December 1816
  2. ^ The Times, 9 November 1809; Letters to the Editor
  3. ^ The Times, 26 August 1815; News
  4. ^ Many examples can be found on the "Archived copy" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-10-10. Marrë më 2010-04-15.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) website, where a new catalogue listing all the variants of different coloured borders and edges made on the 100m piece is being compiled.
  5. ^ "University of Applied Sciences Bielefeld" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-09-14. Marrë më 2009-10-23.
  6. ^ "Aktuelle Einwohnerzahlen" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2020. Marrë më 24 qershor 2018.
  7. ^ "Serwis informacyjny UM Rzeszów - Informacja o współpracy Rzeszowa z miastami partnerskimi" (në polonisht). www.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-05. Marrë më 2010-02-02.