Bielefeld

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bielefeld
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema e Bielfeldit
Vendndodhja
Bielefeld is located in Gjermania
Bielefeld
Bielefeld

Koordinatat: 52°1′V 8°32′L / 52.017°V 8.533°L / 52.017; 8.533

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of North Rhine-Westphalia.svg Nordrhein-Westfalen
Qarku
Kryetari i Bashkisë Pit Clausen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 258,82 km2
Lartësia 118 m (m.n.d.)
Popullsia 332,552 banorë
Dendësia 1285 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1214
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 33602–33619, 33647, 33649, 33659, 33689, 33699, 33719, 33729, 33739
Prefiksi 0521, 05202, 05203, 05205, 05206, 05208, 05209
Targa BI
Faqja Zyrtare www.bielefeld.de

Bielefeld është qytet në verilindje të Nordrhein-Westfalen, Gjermani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua më 1214 nga Konti Hermann IV i Ravensbergut për të ruajtur një kalim në pyllin e Teutoburgit, Bielefeld ishte "qyteti i të linjtat" si një anëtar i mitur i Lidhjes Hanseatike, i njohur për fushat e zbardhura në shekullin e 19-të.[1] Bielefeld ishte pjesë e Mbretërisë së Vestfalisë kur u krijua më 1807.[2] Në vitin 1815 ajo u përfshi në Mbretërinë e Prusisë pas mposhtjes së Francës dhe Kongresit të Vjenës.[3]

E themeluar në 1867 si një kompani për riparimin e makinës së qepjes në Bielefeld, AG Dürkoppwerke punësoi 1,665 njerëz në vitin 1892; ai përdorte kodin Waffenamt "WaA547" nga viti 1938 deri më 1939 si Dürkopp-Werke dhe u bashkua me kompanitë e tjera të Bielefeld për të formuar Dürkopp Adler AG në vitin 1990.

Pas shtypjes së parave emergjente (Gjermanisht: Notgeld) në vitin 1923 gjatë inflacionit në Republikën e Weimarit, Bielefeld ishte një nga disa qytete që shtypnin kartëmonedha shumë atraktive dhe shumë të mbledhshme me dizajne në mëndafsh, liri dhe kadife. Këto copa u lanë nga Banka e Kursimeve të Bielefeldit dhe u dërguan në të gjithë botën në fillim të viteve 1920. Këto pjesë njihen si Stoffgeld - domethënë paratë e bëra nga pëlhura.[4]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Bielefeld, temperatura mesatare vjetore e lartë është 14 °C, temperatura vjetore e ulët është 6 °C dhe reshjet vjetore janë 483 milimetra.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Bielefedit u themelua më 1969. Ndër profesorët e saj të parë ishte sociologu i njohur gjerman Niklas Luhmann. Institucionet e tjera të arsimit të lartë përfshijnë Seminarin Teologjik Bethel (Kirchliche Hochschule Bethel) dhe Universitetin e Shkencave të Aplikuara Bielefeld (Gjermanisht: Fachhochschule Bielefeld), i cili ofron 21 kurse në 8 departamente të ndryshme (bujqësia dhe inxhinieri janë në Minden) dhe është njohur ndërkombëtarisht për shkollën e saj të fotografisë.[5]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e huaj që jetojnë në Bielefeld (Përfshirë edhe personat me shtetësi të dyfishtë.)[6]
Nacionaliteti Popullsia (31.12.2017)
Turqit 11,429
Irakianë 5,561
Grekë 3,765
Polakë 3,546
Sirianët 2,753
Serbia dhe Mali i Zi 2,704


Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hamburgh Mail, The Times 14 December 1816
  2. ^ The Times, 9 November 1809; Letters to the Editor
  3. ^ The Times, 26 August 1815; News
  4. ^ Many examples can be found on the "Archived copy" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-10-10. Marrë më 2010-04-15.Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) website, where a new catalogue listing all the variants of different coloured borders and edges made on the 100m piece is being compiled.
  5. ^ "University of Applied Sciences Bielefeld" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-09-14. Marrë më 2009-10-23.
  6. ^ "Aktuelle Einwohnerzahlen" (në gjermanisht). Marrë më 24 qershor 2018.
  7. ^ "Serwis informacyjny UM Rzeszów - Informacja o współpracy Rzeszowa z miastami partnerskimi" (në polonisht). www.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-05. Marrë më 2010-02-02.