Big Mama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Besiana Kasami (lindur më 28 Shkurt 1986Tetovë) është një këngëtare maqedonase-shqiptare e gjatë 1.77m. Emri i saj në skenë është Big Mama, ndërsa shkurtë Big-u.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besiana Kasami është fëmija i shtatë dhe i fundit i një familje në Tetovë. Muzika për të ka luajtur gjithmonë një rol të madh në jetën e saj. Ajo kur ishte fëmijë, luante sikur të ishte këngëtare profesioniste. Babai i saj është drejtor i një institucioni shëndetësor. Ai përkrah dhe ndihmon vajzën e tij në karrierë.

Big Mama ka studiuar shkenca politikeUniversitetin e Prishtinës. Ajo angazhohet në politikë. Ajo ka dëshirë të krijoj një parti politikë, cila do ketë emrin, partia e Big Mama's.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika e Big Mama's "shpërndahet" në R'n'B, Hip Hop, Pop edhe një lloj muzike alternative, të cilën e zgjedh vetë. Tekstet e shkruara të Big Mama's nuk janë gjithnjë në shqip-gramatikal (toskërisht) por edhe në dialektin e Tetovës.

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Big Mama's Show në Alsat

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005 Top Fest Best Female per këngën Kot e Kot

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004 Ishe Agresiv
 • 2005 Zbritje sezonale
 • 2006 Shok
 • 2007 Dhëndërr
 • 2008 Video seksi
 • 2009 Ndaç me pare, ndaç pa pare
 • 2010 Se duroj dot më
 • 2011 Çka po ta nin
 • 2012 Magjishëm
 • 2013 Ku mbeti dashuria
 • 2015 Me Temina
 • 2016 Milion
 • 2017 Zemra e ndalume
 • 2018 I len krejt
 • 2019 Akoma te du (Remake)
 • 2021 Kanagjegji