Jump to content

Biju Janata Dal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Biju Janata Dal
ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (Odia)
ShkurtesaBJD
PresidentiNaveen Patnaik
ThemeluesNaveen Patnaik
Themeluar26 dhjetor 1997; 26 vite më parë (1997-12-26)
Ndarë ngaJanata Dal
Krahu i nxënësveBiju Chhatra Janata Dal
Krahu i të rinjveBiju Yuva Janata Dal
Krahu i graveBiju Mahila Janata Dal
IdeologjiaShekullarizmi
Regjionalizmi

Biju Janata Dal ( përkth. Partia Popullore Biju ; abbr. BJD ) është një parti politike rajonale indiane me ndikim të rëndësishëm në shtetin e Odishës . Ajo u themelua nga ish- ministri i minierave dhe mineraleve të Republikës së Indisë Naveen Patnaik më 26 dhjetor 1997 si një fraksion i shkëputur nga Janata Dal . [1] BJD udhëhiqet nga themeluesi i saj si president i partisë. Selia e partisë është e vendosur në Forest Park, Bhubaneswar.

BJD fitoi nëntë vende në zgjedhjet e përgjithshme të 1998 dhe Navini u emërua Ministër për Minierat . Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1999, BJD fitoi 10 vende. Partia fitoi shumicën e vendeve në Asamblenë Ligjvënëse të Odishës në zgjedhjet e 2000 dhe 2004 në aleancë me Partinë Bharatiya Janata (BJP). BJD fitoi 11 vende Lok Sabha në zgjedhjet e vitit 2004. Pas trazirave të Kandhamalit të vitit 2008, BJD u nda me BJP-në në zgjedhjet e Lok Sabhës dhe Asamblesë të mbajtura në 2009, duke përmendur komunalizmin dhe dallimet në shpërndarjen e kanditatëve nëpër zona zgjedhore. Gjatë zgjedhjeve, BJD fitoi 14 vende dhe siguroi 108 vende të forta legjislative nga 147 vende në zgjedhjet legjislative të Odishës 2009 . Biju Janata Dal fitoi një fitore të madhe në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2014, duke siguruar 20 nga 21 vendet e Lok Sabhës për Odishën dhe 117 nga 147 vendet e Asamblesë Ligjvënëse të Odishës . [2] Ata u rizgjodhën në pushtet në Odisha në vitin 2019, duke fituar 112 nga 147 vendet në asamblenë shtetërore të Odishës; megjithatë, vendet e tyre në Lok Sabha u reduktuan në 12. [3] [4] Në vitin 2022, BJD fitoi tërësisht zgjedhjet e Pançajatit dhe organeve zgjedhore urbane në shtet. [5]

Performanca zgjedhore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet e përgjithshme indiane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lok Sabha zgjedhje
Viti Lok Sabha Lideri i partisë Ulëset e kontestuara Ulëset e fituara Ndryshimi në ulëse Përqindja e votave Ndryshimi i votës Vota popullore Rezultati
1998 12th Naveen Patnaik 12
9 / 543
Increase 9 1.00% Steady 3,669,825
1999 13th 12
10 / 543
Increase 1 1.20% Increase 0.20% 4,378,536
2004 14th 12
11 / 543
Increase 1 1.30% Increase 0.10% 5,082,849 Opposition
2009 15th 18
14 / 543
Increase 3 1.59% Increase 0.29% 6,612,552 Others
2014 16th 21
20 / 543
Increase 6 1.73% Increase 0.14% 9,489,946
2019 17th 21
12 / 543
Decrease 8 1.68% Decrease 0.05% 10,174,021
2024 18th 21
0 / 543
Decrease 12 1.46% Decrease 0.22% 9,413,379 Lost

Zgjedhjet për asamblenë ligjvënëse të shtetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Zgjedhjet e Asamblesë Ligjvënëse të Odishës[6]
Viti Asambleja Lideri i partisë Seats contested Ulëset e fituara Ndryshimi Përqindja e votës Ndryshimi i votës Vota popullore Rezultati
2000 12th Naveen Patnaik 84
68 / 147
Increase 68 29.40% Steady 4,151,895
2004 13th 84
61 / 147
Decrease 7 27.36% Decrease 2.04% 4,632,280
2009 14th 129
103 / 147
Increase 42 38.86% Increase 11.50% 6,903,641
2014 15th 147
117 / 147
Increase 14 43.35% Increase 4.49% 9,335,159
2019 16th 146
112 / 147
Decrease 5 44.71% Increase 1.36% 10,475,697
2024 17th 147
51 / 147
Decrease 61 40.22% Decrease 4.49% 10,102,454 Opposition

Lista e kryetarëve të partive

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Nr. Portret Emri(Birth–Death)
Mandati në detyrë
Mori detyrën U largua nga zyra Koha në zyrë
1 Naveen Patnaik


(1946-)
26 dhjetor 1997 Në detyrë 26 vjet, 164 ditë
  1. ^ "Biju village protects Patnaik legacy, stands firmly behind BJD - Bhubaneswar News". The Times of India. 16 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2019. Marrë më 6 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Naveen Patnaik: Defying Modi wave, Odisha's 'Mr Clean' wins 5th straight term". Moneycontrol. 23 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2019. Marrë më 6 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Odisha Election Results 2019: BJD wins 112 assembly seats, BJP settles at 23". The Times of India (në anglisht). 24 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2022. Marrë më 2021-06-23.
  4. ^ "Odisha Lok Sabha Election Results 2019". NDTV.com. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 23 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Odisha Municipal Elections 2022 Live Results: Odisha Urban Polls Latest News | Mayors, Chairpersons, Corporators, Councilors Results - OTV News". Odisha Municipal Elections 2022 Live Results: Odisha Urban Polls Latest News | Mayors, Chairpersons, Corporators, Councilors Results - OTV News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2023. Marrë më 2023-05-24.
  6. ^ "Odisha Assembly Election Results". Election Commission of India. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2023. Marrë më 5 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)