Jump to content

Gjuha odia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha Odia)
Odia
Shqiptimi/oˈɽia/
RajoniOdisha[a]
Folës amtare
350 milionë (2011–2019)[1][2]
Folës si gjuhë e dytë: 40 milionë[1]
Familje gjuhësore
Format e hershme
Prakrite
 • Prakritja Magadhi
  • Odra Prakrit
   • Odia e vjetër
Shkrimi odia
Shkrimi kalinga (historik)
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
India India
Rregulluar ngaOdisha Sahitya Akademi, Qeveria e Odishës[6]
Kodet gjuhësore
ISO 639-1or
ISO 639-2ori
ISO 639-3ori – inclusive code
Individual codes:
ory – Odia
spv – Sambalpuri
ort – Adivasi Odia (Kotia)
dso – Desia[7]
Glottologmacr1269  Macro-Oriya (Odra)
oriy1255  Odia
  Shumicë ose pluralitet odia
  Pakicë domethënëse odia

Odia ( ଓଡ଼ିଆ , ISO : Oṛiā ) [8] e përkthyer më parë si Orija) është një gjuhë indo-ariane e folur në shtetin Indian të Odishës . Është gjuha zyrtare në Odisha (e përkthyer më parë si Orissa), [9] ku folësit vendas përbëjnë 82% të popullsisë, [10] dhe flitet gjithashtu në pjesë të Bengalit Perëndimor, [11] Xharkandit, Andhra Pradesh dhe Çatisgarit . [12] Odia është një nga shumë gjuhët zyrtare të Indisë ; është gjuha zyrtare e Odishës dhe gjuha e dytë zyrtare e Jharkhand. [13] [14] [15] Gjuha flitet gjithashtu nga 700,000 njerëz në Çatisgarit .

Tabelë tregjuhëshe në Aeroportin Bhubaneshvar me tekst në Odia, Hindi dhe Anglisht

Odia është gjuha e gjashtë indiane që cilësohet si gjuhë klasike, në bazë të historisë së gjatë letrare dhe pa huazim të gjerë nga gjuhë të tjera. [16] [17] [18] [19] Mbishkrimi më i hershëm i njohur në Odia daton në shekullin e 10-të të es. [20]

Në nënkontinentin Indian, një komandim mbi gjuhën Odia, së bashku me sanskriten, tamilen, telugun, meitein, persishten ose arabishten, vlerësohet dhe respektohet shumë për mësimin e vallëzimeve (më së shumti vallet klasike indiane ) pasi kërcimtarët mund të kishin mjetet e këtyre gjuhëve për të shkoni në tekstet e materialit parësor. [21]

Mbishkrim Urajam në Odian e Vjetër, statut mbretëror i dinastisë Ganga Lindore (1051 e.s.) [22]
Shqiptimi i alfabetit Odia .

Odia ka 30 fonema bashkëtingëllore, 2 fonema gjysmëzanore dhe 6 fonema zanoresh.

Fonemat e zanoreve të Odias [23] [24]
Përpara Qendrore Mbrapa
E lartë i u
E mesme e o
E ulët a ɔ

Gjatësia nuk është dalluese. Zanorja [ɛ] mund të dëgjohet edhe si alofone e /e/, ose si alofon i bashkimit të sekuencave /j + a/ ose /j + ɔ/ . [25] Zanoret fundore shqiptohen në gjuhën standarde, p.sh. Odia [pʰulɔ] dallon nga bengali [pʰul] "lule". [26]

Fonemat bashkëtingëllore të Odias [27] [23] [25]
Buzore Alveolare/ Dhëmbore Retrofleks Pas alv. / Qiellzore Velare Glotale
Hundore m n ɳ ŋ
Ndalesë / Jofërkuese voiceless p t ʈ k
voiceless aspirated ʈʰ tʃʰ
voiced b d ɖ ɡ
voiced aspirated ɖʱ dʒʱ ɡʱ
Fërkuese s ɦ
Trill / Përplasje r ~ ɾ ( ɽ, ɽʰ )
Përafruese anësore l ɭ
Përafruese w j

Odia në shkrimin Odia

ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୧: ସମସ୍ତ ମନୁଷ୍ୟ ଜନ୍ମକାଳରୁ ସ୍ୱାଧୀନ ଏବଂ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଓ ଅଧିକାରରେ ସମାନ । ସେମାନଙ୍କଠାରେ ବୁଦ୍ଧି ଓ ବିବେକ ନିହିତ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ପ୍ରତି ଭ୍ରାତୃତ୍ୱ ମନୋଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ।

Odia në IAST

Anuccheda eka: Samasta manuṣya janmakāḷaru swādhīna ebaṅ marẏyādā o adhikārare samāna. Semānaṅkaṭhāre buuddhi o bibeka nihita achi ebaṅ semānaṅku paraspara prati bhrātr̥twa manobhābare byabahāra karibā ucit.

Odia në AFN

ɔnut͡ːʃʰed̪ɔ ekɔ: sɔmɔst̪ɔ mɔnuʂjɔ d͡ʒɔnmɔkaɭɔɾu swad̪ʱinɔ ebɔŋ mɔɾd͡ʒjad̪a o ɔd̪ʱikaɾɔɾe sɔmanɔ. semanɔŋkɔʈʰaɾe bud̪ːʱi o bibekɔ niɦit̪ɔ ɔt͡ʃʰi ebɔŋ semanɔŋku pɔɾɔspɔɾɔ pɾɔt̪i bʱɾat̪ɾut̪wɔ mɔnobʱabɔɾe bjɔbɔɦaɾɔ kɔɾiba ut͡ʃit̪


Përkthimi

Neni 1: Të gjithë njerëzit lindin të lirë dhe të barabartë në dinjitet dhe të drejta. Ata janë të pajisur me arsye dhe ndërgjegje dhe duhet të sillen ndaj njëri-tjetrit në frymë vëllazërimi.
 1. ^ Parts of Xharkandi, Çatisgarit, Bengali Perëndimor dhe Andhra Pradesh që janë afër kufirit me Odishën.
 1. ^ a b Stampa:E22
 2. ^ "Scheduled Languages in descending order of speaker's strength – 2011" (PDF). Registrar General and Census Commissioner of India. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Jharkhand gives second language status to Magahi, Angika, Bhojpuri and Maithili". The Avenue Mail. 21 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 30 prill 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "West Bengal Official Language Act, 1961". www.bareactslive.com. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2020. Marrë më 17 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Roy, Anirban (28 shkurt 2018). "Kamtapuri, Rajbanshi make it to list of official languages in". India Today. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2018. Marrë më 30 mars 2018. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Odisha Sahitya Academy". Department of Culture, Government of Odisha. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 9 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Hammarström (2015) Ethnologue 16/17/18th editions: a comprehensive review: online appendices
 8. ^ "PRS | Bill Track | The Constitution (113th Amendment) Bill, 2010" (në anglisht). www.prsindia.org. Marrë më 2018-01-31.
 9. ^ "Constitution amended: Orissa is Odisha, Oriya is Odia". Hindustan Times (në anglisht). 2011-09-06. Marrë më 2018-01-31.
 10. ^ Mahapatra, B. P. (2002). Linguistic Survey of India: Orissa (PDF). Kolkata, India: Language Division, Office of the Registrar General. fq. 14. Marrë më 20 shkurt 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ordeal of Oriya-speaking students in West Bengal to end soon". The Hindu. 21 maj 2009. Marrë më 30 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Govt to provide study facility to Odia-speaking people in State". The Pioneer. Marrë më 30 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Oriya gets its due in neighbouring state- Orissa". IBNLive. 2011-09-04. Arkivuar nga origjinali më 2012-08-15. Marrë më 2012-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Naresh Chandra Pattanayak (2011-09-01). "Oriya second language in Jharkhand". The Times of India. Arkivuar nga origjinali më 2012-07-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Bengali, Oriya among 12 dialects as 2nd language in Jharkhand". daily.bhaskar.com. 2011-08-31. Marrë më 2012-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Classical Language: Odia" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 nëntor 2015. Marrë më 9 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Odia gets classical language status". The Hindu. 20 shkurt 2014. Marrë më 20 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Odia becomes sixth classical language". The Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2017. Marrë më 29 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Milestone for state as Odia gets classical language status". The Times of India. 21 shkurt 2014. Marrë më 29 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Pattanayak, Debi Prasanna; Prusty, Subrat Kumar. Classical Odia (PDF). Bhubaneswar: KIS Foundation. fq. 54. Marrë më 26 korrik 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Munsi, Urmimala Sarkar; Burridge, Stephanie (2012). Traversing Tradition: Celebrating Dance in India (në anglisht). en: Routledge, Taylor & Francis. fq. 35. ISBN 978-1-136-70378-2. ... This means a command of Sanskrit, Tamil, Telugu, Oriya, Meitei, Persian, or Arabic. ...
 22. ^ Tripathī, Kunjabihari (1962). The Evolution of Oriya Language and Script. Utkal University. fq. 29, 222. Marrë më 21 mars 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Ray (2003)
 24. ^ Cardona, George; Jain, Danesh (2003). The Indo-Aryan Languages. fq. 488. ISBN 978-1-135-79711-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ a b Neukom, Lukas; Patnaik, Manideepa (2003)
 26. ^ Ray (2003)
 27. ^ Masica (1991:107)