Bilbili (zog)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.


Bilbili
Rossinyol 03 (Luscinia megarhynchos).jpg
Tondokument Dëgjo cicërimën (këngën) e bilbilit
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves (Zogjtë)
Rendi: Passeriformes
Nënrendi: Oscines
Familja: Muscicapidae
Gjinia: Luscinia
Speciet: Luscinia megarhynchos
Emri binomial
Luscinia megarhynchos
(Brehm, 1831)


Bilibili (Luscinia megarhynchos), është një zog i rendit Passeriformes, nërendi Oscines.