Birger Larsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Birger Larsen
Të dhënat personale
Emri i plotëBirger Hvirring Larsen
Data e lindjes27 mars 1942
Vendi i lindjesKopenhagë, Danimarka
PozicioniMbrojtës në qendër
Karriera në rini
1951–1960Boldklubben Frem
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1961–1969Boldklubben Frem199(1)
Ekipi kombëtar
1959-1960Danimarka U-194(0)
1961Danimarka U-216(0)
1963-1966Danimarka12(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Birger Hvirring Larsen (lindi Ole Hvirring Larsen më 27 mars 1942) ishte futbollistë danezë. Gjatë gjithë karrierës së tij si futbollistë ka luajtur në skuadrën Boldklubben Frem. Ai poashtu ka luajur edhe në kombëtaren daneze. Pas përfundimit të karrierës së tij, ai ka punuar me sigurime. Tani ai është në pension.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jørgensen, Palle Banks (2004). Landsholdenes 2198 spillerprofiler : fra Krølben til Krøldrup. Tipsbladet. f. 204. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)