Birgitta Ulfsson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Birgitta Ulfsson
U lind në1 korrik 1928
Vdiq8 tetor 2017
KombësiaFinlandeze-Suedeze
TitulliBirgitta Ulfsson në Panairin e Librave në Helsinki më 2011

Birgitta Margaretha Ulfsson (1 korrik 1928 – 8 tetor 2017[1]) ishte aktore dhe drejtuese e teatrit.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi karrierën e saj në Svenska Teatern në Helsinki, teatër për prodhimet e teatrit suedezë. Më vonë ajo u zhvendos në Lilla teatern.

Mes viteve 1952-1984[3] ishte e martuar me Lasse Pöysti dhe kishin dy djem, një prej tyre, Tom Pöysti, gjithashtu zgjodhi aktrimin. Nga viti 2007, ajo ishte e martuar me Iwar Wiklander dhe çifti jetuan në Göteborg deri në vdekjen e Ulfsson.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1978 – Picassos äventyr
  • 1983 – Berget på månens baksida
  • 1988 – Det finns för lite indianer
  • 1992 – Söndagsbarn
  • 1995 – Mannen utan ansikte
  • 2001 – Rederiet (serial)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Birgitta Ulfsson har avlidit
  2. ^ "Skådespelaren Birgitta Ulfsson är död – blev 89 år". Marrë më 8 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Vem är det? 1993 (Pöysti).