Biriatou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Biriatu
Biriatu
Komunë
Sallë e hapur e pelotës baske
Sallë e hapur e pelotës baske
Stema Biriatu
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Solange Demarcq-Eguiguren
Sipërfaqja
1
11.040 km2 (4.263 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.231
 • Dendësia110/km2 (290/sq mi)
Emri i banorëveBiriaturas, Biriaturase
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Biriatou ( shqiptimi frëngjisht: [biʁjatu] ; Baskisht: Biriatu ; Shqip: Biriatu) është një fshat dhe një komunëdepartamentin Pirenejtë AtlantikëFrancën jugperëndimore. [1] Është pjesë e provincës tradicionale baske të Laburdit . [2]

Fshati shtrihet në skajin e një kodre që ngrihet në lindje deri në malin e vogël Xoldokogaina (486 m), i pari i dukshëm përtej kufirit spanjoll - francez në Bidasoan e poshtme. Shtegu i ecjes GR 10 përshkon fshatin, duke u nisur nga lindja përmes anës jugore të Xoldokogainës.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ INSEE commune file
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura AES