Birra Peja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Birra Peja

Birra Peja është një fabrikë birre kosovare, ndërtimi i së cilës filloi në vitin 1968. Që nga viti 1971, birra është prodhuar në Pejë.[1] Në vitin 2010, kompania u privatizua. Përveç fabrikës së birrës, Birra Peja gjithashtu vepron edhe në depot, transportin dhe mjetet e shpërndarjes, si dhe degët me shumicë dhe pakicë në Kosovë. Kompania ka selinë në qytetin e Pejës.[2] [3]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fitues i Tenderit Arkivuar 17 janar 2016 tek Wayback Machine 2012-05-23, Dukagjini Group, Peja
  2. ^ Birra Peja JSC Arkivuar 1 korrik 2013 tek Wayback Machine 2012-05-23
  3. ^ Birra Peja ab März in den Coop-Läden 2012-01-13, Albinfo.ch, 2012-05-24