Bjelovar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bjelovar
Belovár
—  Qytet  —
Pamje nga Bjelovar

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Bjelovar-Bilogora
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.91°0′0″V 16.84°0′0″L / 45.91000°V 16.84000°L / 45.91000; 16.84000 (Bjelovar)Koordinatat: 45.91°0′0″V 16.84°0′0″L / 45.91000°V 16.84000°L / 45.91000; 16.84000 (Bjelovar)
Popullsia 27.010 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Bjelovar is located in Kroacia
Bjelovar
Bjelovar

Bjelovar (në Kroatisht Belovár) është një qytet në zhupaninë Bjelovar-BilogoraKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 27010 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 27099 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 27783 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.33%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Bjelovar-Bilogora