Bjeshkët e Përhirta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bjeshkët e Përhirta [1] është një pikturë në pëlhur nga Gani Gashi me akrilik e punuar gjatë viteve 1999-2003. Është pa diskutim një nga piktura më të njohura dhe më vlerësuar. Piktura është bërë për 4 vjet. Shumë njerëz e quajnë këtë pikturë "Piktura e pikëllimit fisnik " sepse ajo duket nje portret i heshtur dhe e trishtuar me ngjyra gri.[nevojitet citimi][2][3] Piktura, mendohet të jetë një portret i grave të përdhunuara gjate Luftës së Kosovës, besohet të jetë pikturuar midis viteve 1999 dhe 2003. Piktura është me dimensione 100 x 70 cm u punua nga pranvera 1999 deri verës 2003.

Bjeshkët e Përhirta
en: Grey Mountains
ArtistiGani Gashi
Viti2010
KatalogRrethi
Materialiakrilik në pëlhur
Dimensionet100 cm (39 in)
VendiPrishtinë
Web faqja[1]Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Galeria Kombëtare e Kosovës / The National Gallery of Kosovo". www.facebook.com. Marrë më 2022-05-06.
  2. ^ Sadiku, Mirjetë (2022-04-17). ""Rrethi", në kërkim të vazhdueshëm të perfeksionit". KOHA.net. Marrë më 2022-04-29.
  3. ^ Plus, Kult. "Piktori Gani Gashi". KultPlus. Marrë më 2022-04-29.