Jump to content

Gani Gashi (piktor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

[1][1]Gani Ismail Gashi (Mramori, 27 Shkurt 1944) është piktor shqiptar, dhe konsiderohet si piktori i rëndësishëm shqiptar i njohur në rajon.


Gani Gashi
U lind në(1944-02-27)27 shkurt 1944
KombësiaShqiptar
ArsimiAkademia e Shkencave dhe e Arteve te Kosovës Prishtinë
Vite aktiviteti1968–present
Njohur përPikturë, grafikë, vizatim
Vepra të shquara
Bashkëshorti/jaSabrie Gashi (martuar në vitin 1961)
Fëmijë5
ÇmimetDoctor Honoris Causa, Academie Europeene des Arts Paris, 2022
Faqja në rrjetgg-group.net/atelier

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 27 shkurt 1944 në Mramur të Komunës së Prishtinës.Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa Shkollën Normale në Prishtinë në vitin 1963. Akademinë e Arteve Figurative (drejtimi i grafikës) si dhe studimet pasdiplomike i mbaroi në Prishtinë. Nga viti 1963 deri në vitin 1967 punoi në arsim, ndërsa në vitin 1968 filloi punën në redaksinë e gazetës së përditshme “Rilindja” në Prishtinë, [2] ku punoi në vendin e redaktorit artistik, e ku herë pas herë botoi edhe shkrime autoriale nga lëmi e artit figurativ deri më 21 shkurt 2002. Është anëtar i Shoqatës së Artistëve Figurativë të Kosovës që nga viti 1980. Tani jeton dhe vepron si artist i lirë në Prishtinë.[2]

[3][4][5][6] [7][8] [9][10]

Ekapozita arti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga ekspozitat e tij:

 • Expozitë personale në Galerinë e Artit Modern në Prishtinë.
 • Expozitë personale në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë.
 • Expozitë personale në Zofingen, Zvicër.
 • Expozitë personale në Qendrën Kulturore në Kaufering, Gjermani.
 • Expozitë personale në Qendrën Kulturore në Kranj, Slloveni.
 • Ekspozitë kolektive në Ekspozita Vjeshtore e Shoqatës së Artistëve Figurativ të Prishtinës Prishtinë, 1983.
 • Ekspozitë kolektive në "Galeria Schruder" në Augsburg, 1992, etj.
 • Ekspozitë kolektive në "Galeria “Kulla e Balshajve" në Ulqin, Ekspozitë e grafikave, 1992, etj.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gani Gashi Composition (50x70 cm)

Arti i Gani Gashit lind nga frymëzimet e fuqishme nga dëshira e pareshtur për të komunikuar dreftpërdrejt e në mënyr të sinqert për katandisjet e jetës dhe kohës.Ganiu rrëfen edhe për Kosovën e përgjakur, [11]të lënduar për të përtëritur nga gjaku dhe dinjiteti i saj, gjë që dëshmon edhe ngjyra e kuqe aq e pranishme në pikturat e tij.Një shpend haset të thuash vazhdimisht në realizimin grafiko-piktural të artistit.Kjo gjallesë, apo kjo metafor simbolike që zakonsht gjendet e vendosur në pjesen e epërme të kompozicionit, i ngjan shpendit grabitçar të përgaditur për sulm, por shëmbëllen edhe me pëllumbin, që simbolizon paqen dhe lirinë.Në mënyr simbolike, ai projekton dhe kështjëlln, apo kullën, e cila në mbamdjen historike shqiptare ka rëndësi të posaçme, ngase sinjalizon qëndresen moralin dhe vyrtyte tjera. Ajo fanitet në çdo tablo dhe imazh aq shpesh, sa mund të thuhet se e tër piktura e Gashit është kështjellë. Dhe brenda kësaj pikture-kështjell, krijohet harmonia dhe konflikti i ngjyrave, i formave dhe trajtave kompozicionale, pra krijohet gjthë ajo që në art quhet formë dhe përmbajtje.

GG Home Atelier

Koloriti në pikturen e Ganiut është kapitull në vete. Krahas cinoberit apo karminit, ai përdor mjaft edhe ngjyren blu me të gjitha nuansat e saj e sidomos jeshilen me të cilen sikur e neutralizon dhe pajton kontrastet e paraqitura midis tonaliteteteve koloristike të ftohta dhe atyre të ngrohta.Në kontekst me ngjyra, duhet thënë se autori ato i "rrëmben" poththuaj në gjendje burimore nga arti popullor, kurse në rrafshin piktural i vendos si vlera të superstrukturuara artistike dhe estetike.

Gani Gashi bëhet shumë i veçantë dhe mëvetës. Edhe më tej ruan fakturën lineare të grafikës, por tashmë i tëri futet në botën asociative të vijave, trajtave dhe të ngjyrave.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katalogë dhe bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Mirëmëngjesi Kosovë - Drejtpërdrejt - Gani Gashi 21.04.2022, marrë më 2023-05-18
 2. ^ Gani Gashi prezantohet nëpërmjet tablosë ‘ Hapësira Gri’-Artkand, marrë më 2023-05-18
 3. ^ IMAZH - Kronikë 01.03.2016, marrë më 2023-05-18
 4. ^ Të premten në Galerinë Kombëtare hapet ekspozita Rrethi - Për ditë të mbarë 14.04.2022, marrë më 2023-05-18
 5. ^ “Rrethi”, ekspozita personale e Gani Gashit | T7, marrë më 2023-05-18
 6. ^ Ismaili, Zeqirja (2022-04-21). "Ekspozita "rrethi" ende e hapur në GKK". Ars Albanica. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2023. Marrë më 2023-05-15.
 7. ^ Plus, Kult (2022-04-16). "Në GKK shpaloset ekspozita "Rrethi", piktori Gani Gashi nderohet me titullin "Doktor Honoris Kauza"". KultPlus. Marrë më 2023-05-15.
 8. ^ Vatovci, Isa (2022-05-20). "Piktori Gani Gashi ia dhuron veprën e tij Galerisë Kombëtare". Raporto Korrupsionin! KALLXO.com (në anglisht). Marrë më 2023-05-15.
 9. ^ "Ne Augsburg eshte hapur ekspozita e piktorit kosovar Gani Gashi". Shqiperia. Marrë më 2023-05-15.
 10. ^ RTKLive. "Ekspozita "rrethi" ende e hapur në GKK". RTKLive (në anglisht). Marrë më 2023-05-15.
 11. ^ Në galerinë kombëtare të Kosovës hapet ekspozita "rrethi" nga Gani Gashi, marrë më 2023-05-18

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]