Blanche Huber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Blanche Huber ishte doktoresha e parë femër në Maltë . [1] Ajo ishte gjithashtu studentja e parë femër e njohur për mjekësi në Maltë dhe u diplomua si doktoreshë nga Universiteti i Maltës në 1925. Sidoqoftë, ajo gjithmonë praktikonte zanatin si farmaciste në Żejtun . [2] [3] Rruga Blanche Huber në Sliema mban emrin e saj. [4]

Blanche Huber lindi në Birkirkara, dhe më vonë u martua me Dr. Joseph Caruana, një profesionist tjetër mjekësor.

Ajo ishte një nga studentet e para femra në Universitetin e Maltës, duke u regjistruar në Tetor 1919 së bashku me Tessie Camilleri . [5]

Blanche Huber vdiq më 19 korrik 1940 në moshën 40 vjeçare. [3]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Allied Newspapers Ltd. "Street names" (në anglisht). Timesofmalta.com. Marrë më 2019-01-14.
  2. ^ Joseph Cacciottolo (13 prill 2015). "Feminization of the medical profession in Malta" (PDF). Malta Medical Journal (në anglisht). 27 (1). Marrë më 2019-01-14.
  3. ^ a b Camilleri, Patricia (2007). "The Rise and Rise of the Female Graduate: Some milestones in tertiary education for women in Malta" (PDF). University of Malta (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 11 tetor 2018. Marrë më 25 mars 2019. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
  4. ^ Allied Newspapers Ltd. "Time to lure cryptocurrency firms to Malta - BitMalta" (në anglisht). Timesofmalta.com. Marrë më 2019-01-14.
  5. ^ "University remembers its first female graduate". Times of Malta (në anglisht). 22 nëntor 2007. Marrë më 2020-03-11.