Blato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Blato
—  Qytet  —
Pamje nga Blato

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Dubrovnik-Neretva
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42°56′22″V 16°47′31″L / 42.93944°V 16.79194°L / 42.93944; 16.79194 (Blato)Koordinatat: 42°56′22″V 16°47′31″L / 42.93944°V 16.79194°L / 42.93944; 16.79194 (Blato)
Popullsia 3.540 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Blato is located in Kroacia
Blato
Blato

Blato (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Dubrovnik-NeretvaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3540 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3551 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3659 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.31%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Blato – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Dubrovnik-Neretva