Jump to content

Bodil Katharine Biørn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bodil Biørn

Bodil Katharine Biørn ( lindur në 27 maj 1871-22 qershor 1960), e njohur ndryshe si Nënë Katerina, ishte një misionare fetare norvegjeze.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi në 27 janar 1871 në Kragerø, Norvegji në një familje të një pronari të pasur anijesh. Në 1905, pasi studioi infermieriGjermani, ajo u dërgua në kuadër të “Organizatës së Grave Misionare” në Perandorinë Osmane ku dhe punoi si infermiere misionare në Mezereh, në provincën e Kharberd dhe më vonë në Mush, në Perandorinë Osmane. Në bashkëpunim me misionarët gjermanë ajo hapi shkolla, jetimore dhe klinika mjekësore. Një dëshmitare e gjenocidit armen, së bashku me kolegët e saj ajo shpëtoi jetët e shumë grave dhe fëmijëve të pastrehë. Përmes mediumit të fotografisë dhe ditarit të saj, ajo rrëfeu për ngjarjet tragjike që kishte parë. Në Lindjen e Mesme, Biørn u përkujdes për jetimët armenë në Siri, Armeni dhe Turqi. Në 1922 ajo themeloi një jetimore me emrin “Lusaghbyur” në Alexandropol, në Armeninë e Bashkimit Sovjetik. Më pas ajo vijoi të ndihmonte refugjatët armenë në Siri dhe Lebanon. Ajo vdiq në Oslo, në 22 qershor 1960.