Boeuf Bourguignon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Bourguignon viçi

Bœuf Bourguignon (shqip: Burginjon viçi [1] Frëngjisht: [bœf buʁɡiɲɔ̃] ), i quajtur gjithashtu mish viçi i Burgonjës, dhe bœuf à la Bourguignonne, [2] është një çorbë viçi franceze e zier me verë të kuqe, shpesh Burgundy e kuqe, dhe lëng viçi, zakonisht i aromatizuar me karrota, qepë, hudhër dhe një buqetë garni dhe zbukuruar me qepë perla, kërpudha dhe proshutë. [3] Një pjatë e ngjashme duke përdorur një copë mish viçi të zier me të njëjtën garniturë është pièce de bœuf à la bourguignonne . [4] [5]

Emri i saj ndoshta i referohet përdorimit të verës; [6] ka të ngjarë të mos jetë një recetë rajonale nga Burgonja. [4]

Kur bëhej me pjekje të plota, mishi shpesh lardohej . [4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjata shpesh "e mëtuar tradicionale" u dokumentua për herë të parë në 1867, [6] dhe "nuk ngjan të jetë shumë e vjetër". Receta të tjera të quajtura "à la Bourguignonne" me garnitura të ngjashme gjenden në mesin e shekullit të 19-të për këmbët e qengjit [7] dhe për lepurin. [8] Në shekullin e 19-të, "nuk gëzonte një reputacion të madh", ndoshta sepse bëhej shpesh me mish të zier të mbetur. [9]

Pjata është bërë një standard i kuzhinës franceze, veçanërisht në bistrot pariziane; megjithatë, ai filloi të konsiderohet si një specialitet Burgonjas vetëm në shekullin e njëzetë.

Shërbesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bourguignon i viçit në përgjithësi shoqërohet me patate të ziera [4] ose makarona.

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Oxford English Dictionary, 3rd edition, 2013 s.v.
  2. ^ Random House Dictionary online at dictionary.com
  3. ^ Prosper Montagné, Larousse Gastronomique, English translation, Crown 1961 s.v. 'beef'/ 'beef ragoûts'
  4. ^ a b c d La cuisine de Madame Saint-Ange, p. 416
  5. ^ Auguste Escoffier, "Pièce de bœuf à la bourguignonne", A Guide to Modern Cookery, 1907 p. 379
  6. ^ a b Pierre Larousse, Grand dictionnaire universel du XIXe siècle, 2, 1867 s.v.
  7. ^ A French Lady, "Gigot à la Bourguignonne", Cookery for English Households, 1864, p. 139
  8. ^ Charles Elmé Francatelli, "Rabbits, à la bourguignonne", The Modern Cook, 1846 p. 320
  9. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura chev