Jump to content

Bojan Neziri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bojan Neziri
Të dhënat vetjake
Datëlindja26 shkurt 1982
VendlindjaŠabac, RSF Jugosllavia
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Karriera me të rinjtë
FK Šabac
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1997–1998Radnički Zorka12(1)
1998–2000Mačva Šabac31(11)
2000–2003Vojvodina59(0)
2003–2009Metalurh Donetsk51(1)
2003Shakhtar Donetsk (huazim)0(0)
2005–2006VfL Wolfsburg (huazim)20(0)
2008FC Brussels (huazim)14(1)
2009–2010Győri ETO2(0)
2011Inđija4(0)
Gjithsej202(14)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Serbia dhe Mali i Zi nën-21
2004–2005Serbia dhe Mali i Zi3(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 13 March 2011
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 13 March 2011

Bojan Neziri (Cirilik serb: Бојан Незири, lindi më 26 shkurt 1982) është një futbollist serb[1] i cili së fundi luajti për FK InđijaSuperligën Serbe.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më parë, ai luajti për FC Metalurh Donetsk që nga viti 2003, por u huazua në ekipin gjerman VfL Wolfsburg për një vit në 2005. Ai e filloi karrierën e tij duke luajtur për FK Šabac, por u detyrua të largohej për fqinjët FK Radnički Zorka pasi klubi i tij i parë falimentoi. Këtu ai mori paraqitjen e tij të parë si një 16-vjeçar shumë i talentuar. Nuk kaloi shumë kohë dhe ai nënshkroi për klubin më të madh në zonë, FK Mačva Šabac dhe më pas për FK Vojvodina një nga klubet më të mëdha në Serbi. Këtu ai u dëshmua si një nga lojtarët e rinj më të talentuar në vend dhe vendosi vendin e tij në skuadrën nën-21 të Serbisë dhe Malit të Zi.

Ai ishte pjesë e kombëtares së Serbisë dhe Malit të ZiLojërat Olimpike 2004, i cili doli në raundin e parë, duke përfunduar i katërti në Grupin C pas fituesve të medaljes së artë Argjentinë, Australi dhe Tunizi. Ai fitoi tre paraqitje për Serbinë dhe Malin e Zi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bojan Neziri" (në anglisht). worldfootball.net. Marrë më 6 tetor 2012.