Bolhrad Raion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bolhrad Raion ( ukrainisht: Болградський район) është një rajon ( rreth ) në Odesa Oblast të Ukrainës. Është pjesë e rajonit historik të Besarabisë . Qendra e saj administrative është qyteti i Bolhrad . Popullsia: 144,377 (2022 est. ).

Më 18 korrik 2020, si pjesë e reformës administrative të Ukrainës, numri i rajoneve të Odesa Oblast u reduktua në shtatë, dhe zona e Raionit Bolhrad u zgjerua ndjeshëm. Dy raione të shfuqizuara, Artsyz dhe Tarutyne Raions, u bashkuan në Bolhrad Raion. [1] [2] Përllogaritja e janarit 2020 e popullsisë së raionit ishte 66,666 (2020 est. )

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas reformës në korrik 2020, raoni përbëhej nga 10 romadas : [2]

Bolhrad Raion në Odesa Oblast para vitit 2020

Para reformës së vitit 2020, raion përbëhej nga pesë romadas, [4]

  • Bolhrad urban hromada me administratën në Bolhrad;
  • Horodnie rural hromada me administratën në Horodnie;
  • Krynychne rural hromada me administratën në Krynychne;
  • Kubei rural hromada me administratën në Kubei;
  • Vasylivka rural hromada me administratën në Vasylivka.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Про утворення та ліквідацію районів. Постанова Верховної Ради України № 807-ІХ". Голос України (në ukrainisht). 2020-07-18. Marrë më 2020-10-03.
  2. ^ a b "Нові райони: карти + склад" (në ukrainisht). Міністерство розвитку громад та територій України.
  3. ^ a b c "Арцизька районна рада (состав до 2020 г.)" (në rusisht). Портал об'єднаних громад України.
  4. ^ "Болградська районна рада (состав до 2020 г.)" (në rusisht). Портал об'єднаних громад України.