Bolhrad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bolhrad ( ukrainisht: Болгра́д; bullgarisht: Болград; Gagauz : Bolgrad ), është një qytet i vogël në Odesa Oblast ( provincë ) të Ukrainës jugperëndimore, në rajonin historik të Budjakut . Është qendra administrative e Bolhrad Raion ( rrethit ) dhe është qendër administrative e Bolhrad urban hromada, një nga romadat e Ukrainës. [1] Popullsia: 14,818 (2022 est. ).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Bolhrad u themelua në vitin 1821 nga kolonët bullgarë në Bessarabia, nën drejtimin e gjeneralit Ivan Inzov, i cili "nderohet" nga banorët e Bolhradit si "Themeluesi i qytetit tonë". [2] Bolhrad u bë pjesë e Moldavisë nga 1856 në 1859, Rumanisë nga 1859 në 1878, 1918 në 1940 dhe 1941 deri në 1944, përpara se të përfshihej në BRSS (në territorin e SSR të Ukrainës ), dhe më vonë Ukrainën e pavarur. Në vitin 1921, pati një sulm terrorist në një pallat në qytet. [3]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
193014.280—    
194110.713−25.0%
200117.353+62.0%
2011 (est.)15.479−10.8%

Rajoni përreth Bolhradsky është i populluar kryesisht nga bullgarë etnikë (shumica prej 61%). Vetë Bolhrad është i banuar nga një numër i madh bullgarësh bessarabianë dhe konsiderohet nga vendasit si kryeqyteti jozyrtar i rrethit historik Besarabian të Budjakut.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1920, Bolhrad kishte një industri qymyri . [4]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e mesme Bolhrad

Shkolla e mesme Georgi Sava Rakovski Bolhrad e themeluar në vitin 1858 është shkolla e mesme më e vjetër e Rilindjes Kombëtare Bullgare . [5] [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Болградская городская громада" (në rusisht). Портал об'єднаних громад України.
  2. ^ Куемжи, Мария, Болградский Историко-Этнографический Музей (Bolhrad, Odes'ka Oblast, Ukraine; Фонд им. И.Н. Инзова, 2007)
  3. ^ "Bomb in Bolgrad Palace Kills 100 Guards, Report". Chicago Tribune. 14 dhjetor 1921. Marrë më 19 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kaba, John (1919). Politico-economic Review of Basarabia. United States: American Relief Administration. fq. 27. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Манолова, Надя; Красимира Табакова (2008). "150 години Болградска гимназия" (në bullgarisht). Държавна агенция за българите в чужбина. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2009. Marrë më 2009-10-19.
  6. ^ "Болградска гимназия „Свети свети Кирил и Методий"". Българска енциклопедия А-Я (në bullgarisht). БАН, Труд, Сирма. 2002. ISBN 954-8104-08-3. OCLC 163361648.