Odesa Oblast

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i rajonit
Harta e detajuar e Odesa Oblast

Odesa Oblast ( ukrainisht: Оде́ська о́бласть Odeska oblast), i referuar gjithashtu si Odeshçina (ukrainisht: Оде́щина ) është një rajon (provincë) i Ukrainës jugperëndimore, i vendosur përgjatë bregut verior të Detit të Zi. Qendra administrative e tij është qyteti i Odesa (ukrainisht: Одеса). Popullsia: 2,351,382 (2022 est.).

Gjatësia e vijës bregdetare (deti-bregdeti dhe grykëderdhja) arrin 300 kilometres (190 mi), ndërsa kufiri shtetëror shtrihet në 1,200 kilometres (750 mi) . [1] Rajoni ka tetë porte detare dhe pesë nga liqenet më të mëdhenj, duke përfshirë liqenin Yalpuh, në Ukrainë. [1] Me mbi 80,000 hectares (200,000 acres) [1] vreshta, është gjithashtu rajoni më i madh i rritjes së verës në Ukrainë .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëshmitë e banorëve më të hershëm në këtë zonë vijnë nga vendbanimet dhe varrezat e kulturave neolitike Gumelniţa, Cucuteni-Trypillia dhe Usatove, si dhe nga tumat dhe grumbullimet e proto-indo-evropianëve të epokës së bronzit. Në mijëvjeçarin e parë para Krishtit, grekët milezianë themeluan koloni përgjatë bregut verior të Detit të Zi, duke përfshirë qytetet Olbia, Tyras, Niconium, Panticapaeum dhe Chersonesus . Grekët lanë pas enë të pikturuara, qeramika, skulptura, mbishkrime, arte dhe zanate që tregojnë prosperitetin e qytetërimit të tyre të lashtë.

Kultura e fiseve skite që banonin në stepat bregdetare të Detit të Zi në mijëvjeçarin e parë para Krishtit ka lënë objekte në vendbanime dhe vendvarrime, duke përfshirë armë, kazan bronzi, vegla të tjera dhe zbukurime. Nga fillimi i mijëvjeçarit të parë pas Krishtit, Sarmatët i zhvendosën Skithët. Në shekujt III-IV pas Krishtit u zhvillua një aleancë fisnore, e përfaqësuar nga artikujt e kulturës Chernyakhov. Nga mesi i mijëvjeçarit të parë filloi formimi i popullit sllav. Në shekullin e 9-të, sllavët lindorë u bashkuan në një shtet me qendër Kievin. Khazarët, Polovtsy dhe Peçenegët ishin fqinjët e sllavëve gjatë periudhave të ndryshme. Dëshmitë arkeologjike të periudhës së shekujve 9-14 mbijetojnë në materiale nga vendbanimet dhe qytetet e Rusisë Kievan: Belgorod, Caffa- Theodosia dhe ishulli Berezan .

Mongolët pushtuan bregdetin e Detit të Zi në shekullin e 13-të.

Nga rreth 1290 pjesë të rajonit ishin territore të Republikës së Gjenovës, duke u bërë një qendër e aktivitetit tregtar gjenovez deri të paktën në mesin e shekullit të 14-të .

Dukati i Madh i Lituanisë e fitoi zonën në fillim të shekullit të 15-të.

Në 1593 Perandoria Osmane ngriti në zonën që u bë e njohur si Provinca e saj Dnieper (Özü Eyalet), e njohur jozyrtarisht si Khanate e Ukrainës.[2] Historiografia ruse i referohet zonës nga viti 1791 si Oblast Ochakov. [3] Territori i Odesa Oblast kaloi në kontrollin rus në 1791 gjatë zgjerimit jugor rus drejt Detit të Zi në fund të shekullit të 18-të.

Pas Revolucionit të Shkurtit të vitit 1917 në Rusi, zona u bë pjesë e Republikës Popullore të Ukrainës (1917-1918), por së shpejti iu nënshtrua fillimisht Ushtrisë Vullnetare Ruse (pjesë e lëvizjes së Bardhë) dhe më pas Ushtrisë së Kuqe Bolshevike Ruse. Deri në vitin 1920, autoritetet sovjetike kishin siguruar territorin e Odesa Oblast, i cili u bë pjesë e SSR-së së Ukrainës . Rajoni u krijua më 27 shkurt 1932 nga pesë rrethe: Odesa Okruha, Pervomaisk Okruha, Kirovohrad Okruha, Mykolaiv Okruha dhe Kherson Okruha.

Në vitin 1937 Komiteti Qendror Ekzekutiv i BRSS ndau pjesët lindore të Odesa Oblast për të formuar Rajonin e Mykolaiv . 

Gjatë Luftës së Dytë Botërore forcat e Boshtit pushtuan zonën dhe Rumania pushtoi rajonin dhe e administroi atë si pjesë e Guvernatorit të Transnistrias (1941-1944). Pas luftës, administrata sovjetike rivendosi rajonin me kufijtë e paraluftës.

Odesa Oblast u zgjerua në 1954 për të absorbuar Izmail Oblast (i njohur gjithashtu si rajoni Budjak i Bessarabisë ), i formuar në vitin 1940 si rezultat i pushtimit sovjetik të Besarabisë dhe Bukovinës Veriore (nga Rumania ), kur pjesët veriore dhe jugore të Besarabisë iu dhanë SSR e Ukrainës.

Gjatë referendumit të vitit 1991, 85.38% e votave në Odesa Oblast favorizuan Deklaratën e Pavarësisë së Ukrainës . Një sondazh i kryer në dhjetor 2014 nga Instituti Ndërkombëtar i Sociologjisë në Kiev zbuloi se 2.3% e popullsisë së rajonit mbështeti bashkimin e rajonit të tyre me Rusinë, 91.5% nuk e mbështetën idenë dhe pjesa tjetër ishin të pavendosur ose nuk u përgjigjën. [4] Një sondazh i raportuar nga Alexei Navalny dhe i kryer në shtator 2014 gjeti rezultate të ngjashme. [5]

Më 4-5 korrik 2022, gjatë Konferencës Ndërkombëtare të Rimëkëmbjes së Ukrainës (URC 2022) në Lugano, Zvicra u zotua të mbështesë rindërtimin e rajonit të Odesës.[6]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oblasti më i madh i Ukrainës për nga sipërfaqja, Odesa Oblast zë një sipërfaqe prej rreth 33,314 square kilometres (12,863 sq mi) . Karakterizohet nga stepa kryesisht të sheshta - pjesë e Ultësirës së Detit të Zi - e ndarë nga grykëderdhja e lumit Dniester dhe kufizohet në jug nga Danubi. Bregdeti i saj i Detit të Zi ka shumë plazhe me rërë, grykëderdhje dhe laguna. Tokat e rajonit (veçanërisht çernozemët ) kanë një reputacion për pjellorinë dhe bujqësia intensive është shtylla kryesore e ekonomisë lokale rurale. Jugperëndimi ka shumë pemishte dhe vreshta, ndërsa kulturat bujqësore rriten në të gjithë rajonin.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Tell about Ukraine.
  2. ^ Secrieru, Mihaela. "Republic of Moldavia – an Intermezzo on the Signing and the Ratification of the European Charter for Regional and Minority Languages" (PDF). Iași: "Alexandru Ioan Cuza" University of Iaşi. fq. 2. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 dhjetor 2014. Marrë më 2014-09-19. On the left shore of the River Nistru [Dniester] there was the Khanate of Ukraine and of the properties of the Polish Crown, and their inhabitants, until the end of the 18th century, were the Moldavians[.] {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Friesen, Leonard G. (2008). Rural Revolutions in Southern Ukraine: Peasants, Nobles, and Colonists, 1774–1905. Harvard series in Ukrainian studies. Vëll. 59. Harvard University Press. fq. 40. ISBN 9781932650006. Marrë më 2014-09-19. [...] the war with the Ottoman Empire [...] ended with the Treaty of Eternal Peace in December 1791, whereby the so-called Ochakiv (Ochakov) oblast was brought into the empire. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Лише 3% українців хочуть приєднання їх області до Росії [Only 3% of Ukrainians want their region to become part of Russia]. Dzerkalo Tyzhnia (në ukrainisht). 3 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2017. Marrë më 17 prill 2023.
  5. ^ Navalny, Alexei (23 shtator 2014). Соцопрос ФБК по Харьковской и Одесской областям. Европа, Россия, Новороссия [Survey of Kharkov and Odesa Oblasts] (në rusisht). navalny.com. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2014.
  6. ^ "Провідні країни Європи відбудовуватимуть Україну, – Гайдай". LB.ua. Marrë më 2022-07-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)