Karakurti

Coordinates: 45°38′1″N 28°42′18″E / 45.63361°N 28.70500°E / 45.63361; 28.70500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

45°38′1″N 28°42′18″E / 45.63361°N 28.70500°E / 45.63361; 28.70500

Kordinatat: 45° 37' 0" Veri, 28° 47' 0" Lindje.

Karakurti.

Karakurti (tokë e zezë) është një fshatOdesaUkrainës. Ky fshat është i përbërë nga një popullatë me prejardhje shqipëtare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1811, në anën e majtë të liqenit Jallpug, pranë lumit Sarllig, të shpërngulurit shqiptarë nga viset bullgare, themeluan koloninë Karakurt.

Karakurti, fshati shqiptarë, ndodhet në stepat e Buxhakut të Ukrainës, me një popullsi prej 2704 banorësh, ku ata me origjinë shqiptare përbëjnë 80% të popullsisë së fshatit (të tjerët vendas, bullgarë e rumunë).

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpi tipike shqiptare në Karakurt.

Sot: Qendra e kulturës shqiptare

Në këtë fshat jetojnë shumica shqiptarë, bullgarë dhe gagauzë, ky emër përdoret për popullsinë turke që jeton në këtë fshat, nacionalitete të tjera si rumunët, ukrainasit jetojnë në një numër shumë të vogël. në këtë fshat ekziston edhe një ansambël profesional i valleve dhe këngëve të të gjitha kombësive që jetojnë në këtë fshat dhe ky ansambël njihet më së shumti për faktin se kultivon valle dhe këngë shqiptare. Ky ansambël ka marrë pjesë në shumë festivale si në qytetin e Odesës, Kievit dhe në shumë qytete të tjera të Ukrainës nga ku është kthyer me shumë mirënjohje dhe shpërblime. Është më shumë se një mrekulli sidomos të dëgjosh një këngë të vjetër shqipe "Trubaliu" kënduar nga anëtarët e këtij ansambli.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • В. І. Наулко. Албанці // Радянська енциклопедія історії України. Київ: Головна редакція Української радянської енциклопедії, 1969, т.1, с.43–44.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]