Jump to content

Lumi i Bosnës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bosna (lum))
Burimi i lumit Bosna

Bosna është lumë në B.dhe H. Buron në fshatin Vrutci në afërsi të Ilixhës rrëzë malit Igman. Vetë lokacioni ku buron lumi Bosna, quhet Vrella e Bosnës dhe shërben si qendër rekreative e Sarajevës. Lumi Bosna rrjedh nëpër pjesën qëndrore të Bosnjës dhe tek Bosanski Shamaci derdhet në lumin Sava. Ka një gjatësi prej rreth 273 km.

Lumi Bosna, në burimet historike për herë të parë përmendet nga qeveritari dalmat, Publius Cornelius Dollabela, me emrin Bathinus. Dollabela thot se ky lumë i ndante dy fiset ilire, Breukët dhe Oseriatët.[1] Më pastaj Bosna përmendet edhe nga historiani romak, Marcus Vellei Paterculi, me emrin Bathinus flumen. Sipas Anton Mayerit, emri i lumit Bosna mund të rrjedh nga fjala ilirishte, Bass-an-as(-ā) ose shkurt Basana. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Salmedin Mesihović (2010). AEVVM DOLABELLAE – DOLABELINO DOBA. Vëll. XXXIX. Sarajevo: Centar za balkanološka ispitivanja, Akademija nauka i umjetnosti. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) fq. 10.
  2. ^ Indira Šabić (2014). Onomastička analiza bosanskohercegovačkih srednjovjekovnih administrativnih tekstova i stećaka (PDF). Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 janar 2017. Marrë më 26 prill 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) fq. 165.