Bota (filmi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filmi Bota është një film i Iris Elezit dhe Thomas Logorecit i vitit 2014. Kohëzgjatja e këtij filmi është 100 minuta dhe producentë të tij janë: Sabina Kodra, Andrea Stuckovitz dhe Burim Berisha. I përket zhanerit dramë dhe gjithashtu është përzgjedhur si Filmi më i mirë i huaj në edicionin e 88th Academy Awards por nuk u nominua [1]. Regjisorët e Botës kanë fituar Feodora AwardKarlovy Vary International Film Festival të vitit 2014 për këtë film. Me skenar po nga producentët, fotografi nga Ramiro Civita, editor Walter Vasano, me muzikë të Rudolf Stambolla dhe Anita Take, me kostumografi të Emir Turkeshi, set design të Shpëtim Baca dhe me një set aktorësh si më poshtë , ky film ka korrur sukses.

Përmbledhja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria, sot. Në buzë të një moçali të përhumbur Juli, Nora dhe Beni punojnë së bashku në një fshat të izoluar ku familjet e tyre u dëbuan gjatë komunizmit intensiv të vendit. Nën sytë jofavorizues të Julit, Beni krijon një marrëdhënie me Norën ndërsa ëndërronte të zgjeronte kafenenë e tij gjatë kohës më të madhe në Ballkan. Bota e tyre e qetë pushon të ekzistojë kur një ekuipazh i autostradës fillon të zgjerojë rrugën afër fshatit të tyre. Juli bie në dashuri për inxhinierin Mili, por shqetësohet për gjyshen e tij të sëmurë dhe të hutuar,Nojën. Ndërsa rruga e re i afrohet fshatit, banorët kalojnë një natë të fundit të lavdishme me fishekzjarre dhe festë. Por kur agimi arrin Juli, Beni dhe Nora duhet të përballen me një sekret të përbashkët nga e kaluara e tyre traumatike.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Holdsworth, Nick (21 shtator 2015). "Oscars: Albania Nominates 'Bota' for Foreign-Language Category". The Hollywood Reporter. Marrë më 21 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)