Boulogne-sur-Gesse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bolonjë mbi Gjesë
Kisha dhe bashkia
Kisha dhe bashkia
Stema Bolonjë mbi Gjesë
VendiFranca
Sipërfaqja
1
24.730 km2 (9.548 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.654
 • Dendësia67/km2 (170/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Boulogne-sur-Gesse ( shqiptimi frëngjisht: [bulɔɲ syʁ ʒɛs], fjalë për fjalë Boulogne mbi Gesse ; Gaskon: Bolonha de Gessa ; Shqip: Bolonja mbi Gjesë ) është një komunë e departamentit Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19621.777—    
19681.865+5.0%
19751.756−5.8%
19821.671−4.8%
19901.531−8.4%
19991.433−6.4%
20041.620+13.0%
20091.612−0.5%
20141.604−0.5%
20171.612+0.5%