Boussens, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Busen
Lumi Garonë
Lumi Garonë
Stema Busen
VendiFranca
Sipërfaqja
1
4.330 km2 (1.672 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.054
 • Dendësia240/km2 (630/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Boussens ( shqiptimi frëngjisht: [busɛ̃s] ; Ocitanisht: Bossens ; Shqip: Buseni) është një komunëdepartamentin Garonë e EpërmeFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buseni kufizohet me katër komuna të tjera: Martres-Tolosane në veri, Le Fréchet në veriperëndim, Mancioux në jugperëndim dhe në fund nga Roquefort-sur-Garonne përtej lumit Garonë në lindje.

Lumi Garonë rrjedh nëpër komunë, duke formuar një kufi me Roquefort-sur-Garonne .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962718—    
1968734+2.2%
1975698−4.9%
1982725+3.9%
1990797+9.9%
1999833+4.5%
20081.052+26.3%

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bouseens është binjakëzuar me Boussens në Zvicër, dhe këto dy fshatra kanë emra të ngjashëm, dhe janë bërë një qytet motër në vitin 1987.