Braç (ishull)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
vendndodhja e ishullit Braç

Braç (it. Brazza) është ishull në Kroaci, në detin Adriatik, i vendosur pran qytetit Split.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prejardhja e emrit të ishullit shkenctarisht nuk është vërtetuar plotësisht. Sypozohet se rrjedh nga ilirishtja brentos – dreri, gjithashtu edhe grekët e quanin Elaphusa nga elaphos – dreri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ujdhesa Braç është ishulli më i madh në Dalmacinë e Mesme. Është i gjatë rreth 40 km, ndërsa i gjërë mesatarisht 12 km. Ka një sipërfaqe prej 395 km2, dhe është ishulli i tretë për nga madhësia në detin Adriatik.

Relievi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet në ishullin Braç

•Supetar

•Sutivan

•Sumartin

•Splitska

•Selca

•Postira

•Povla

•Puçishqa

•Milna

•Bobovishqe

•Porti Bobovishqa

•Lozhishqa

•Mirca

•Nerezhishqa

•Gornji Humac

•Donji Humac

•Dol

•Bol

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]