Brenda Asnicar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Brenda Daniela Asnicar Mendoza e njohur me emrin Brenda Asnicar ka lindur me (1991-10-17) 17 tetor, 1991 (31 vjeç)San Isidro,Buenos Aires, Argjentinë është nje këngëtare dhe aktore argjentinase. Ajo u bë e famshme me rolin e saj Antonella e cila ishte protagonistja e grupit Las Divinas ne serialin argjentinas Patito Feo(Rike e Shëmtuar).Karriera e saj ka filluar që nga viti 2001 ku u shfaq ne emisionin e femijeve "Cantañiño".Filmat ku ka marrë pjesë janë Patito Feo , Sueña Conmigo , Mia mi amiga invisible , Los Unicos , Corazon Valiente dhe Cumbia Ninja.Brenda është e bija e Gustavo Asnicar & Adriana Mendoza dhe ka një vëlla i cili quhet Ivan.Feja e Brendes edhe Katolicizmi dhe fansat e saj quhen Gang Asnicar.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asnicar u lind në Buenos Aires, Argjentinë, vajza e Gustavo Asnicar dhe Adriana Mendoza. Asnicar ka deklaruar se ajo gjithashtu ka origjinë italiane dhe sllovene. Ajo ka një vëlla, Iván, dhe feja e saj është katolicizmi. Gjatë fëmijërisë së saj Brenda studioi në Shkollën e Qendrës Kulturore Italiane në Villa Adelina, ku mësoi të fliste italisht rrjedhshëm.Asnícar bëri debutimin e saj televiziv në programin e fëmijëve Cantaniño në vitin 1999, kur ajo ishte 8 vjeç. Në vitin 2003 në moshën 12 vjeçare ajo filloi të punojë në emisionin televiziv Chicos Argentinos. Asnícar debutoi si një këngëtare në albume për Cataniño dhe Chicos Argentinos. Këto albume ishin një sukses komercial në Argjentinë dhe në shumë vende të tjera, veçanërisht në Itali. Në vitin 2007, Asnícar arriti rolin e saj të parë drejtues në televizion, si Antonella Lamas në Patito feo (Ugly Duckling), gjithashtu e krijuar nga Marcelo Tinelli dhe prodhuar nga Ideas del Sur. Ai u bë një nga programet më të njohura televizive adoleshente në Argjentinë, Amerikën Latine, Izrael dhe Portugali. Seri zgjati nga 2007 në 2008 dhe mbajti vlerësime të larta të shikuesve dhe fitoi katër çmime Martín Fierro për Programin më të mirë për të mitur. Nga viti 2007 deri në vitin 2009, Patito feo lëshoi ​​gjashtë albume në studio, prej të cilave pesë u certifikuan platin dhe një u certifikuar prej ari nga Argjentina e Prodhuesve të Fonogrameve dhe Videogramëve. Patito feo fitoi një Premios Carlos Gardel dhe tre nominime për Carlos Gardel Awards.

Nga 2009 në 2011, Asnícar luajti në seri Sueña conmigo. Seria ka fituar vlerësime të larta dhe ishte një sukses i madh në Amerikën Latine, Spanjë dhe Itali. Në vitin 2011, filmi u shfaq ne Argjentinë, Amerikën Latine dhe Itali, duke interpretuar këngë nga seria. Në vitin 2011 ajo luajti në serialin Los únicos me María Eugenia Suárez dhe Nicolás Cabré në El Trece dhe nën prodhimin e Pol-ka. Që nga janari i vitit 2012, Asnicar luajti rolin kryesor të serialit Telemundo Corazón valiente, së bashku me Adriana Fonseca, Ximena Duque, José Luis Resendez dhe Fabián Ríos, si Fabiola Arroyo, një nga personazhet e saj kryesore. Në vitin 2016, Asnicar parashikonte koleksionin B me mcma London; mbledhja e nisur më 10 shkurt 2016. Nga 2013/2014, Asnícar zbarkoi rolin e serisë "Juana Carbajal", Cumbia Ninja, e cila arriti sukses ndërkombëtar. Ajo gjithashtu u bë anëtare e grupit të suksesshëm muzikor Cumbia Ninja në seri, së bashku me Ricardo Abarca. Në vitin 2016, Asnicar luajti në Por amarte así, një seri televizive të re nga Claudio Lacelli, përballë Gastón Soffritti, Catherine Fulop dhe Facundo Gambandé.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli origjinal Titulli në shqip Roli Shenime
2001-03 Cantaniño Cantaniñio Vetvetja E ftuar
2004 Chicos Argentinos Djemte e Argjentines Vetvetja E ftuar
2007-2008 Patito feo Bota e Patit Antonella Lamas Bernardi Transmetuar edhe në Shqipëri
2010–11 Sueña conmigo Ënderro me mua Nuria Gómez Personazh kryesor
2012 Los únicos Te vetmet Keira Beltrán Personazh kryesor
2012 Corazón valiente Zemra te Forta Fabiola Ferrara / Fabiola Arroyo Transmetuar edhe në Shqipëri
2013-15 Cumbia Ninja Cumbia Ninja Juana Carbajal / Nieves Páez
2016 Por amarte así Për të të dashuruar kështu Mercedes Olivetti Personazh kryesor