Jump to content

Brian Span

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brian Span
Të dhënat vetjake
Datëlindja23 shkurt 1992
VendlindjaSomers, New York, Sh
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Västerås SK
Numri14
Karriera me të rinjtë
2003–2010FC Westchester
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011Reading United AC5(1)
2012–2013Djurgårdens IF14(1)
2014FC Dallas0(0)
2014Orlando City (huazim)19(3)
2015–2017IFK Mariehamn96(10)
2018–Västerås SK19(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Brian "Cobi" Span (lindi më 23 shkurt 1992) është futbollistë amerikan i cili luan për klubin suedez Västerås SK.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Span filloi të luaj për FC Westchester në moshën 12 vjeç.[1] He stayed there for seven years[2] dhe pastaj shkoi për të luajtur në kolegjin e Universitetit të Virxhinias, duke shënuar 12 gola dhe 8 asistime gjatë asaj kohe.

Gjatë verës së vitit 2011 ai u trajnua në klubet evropiane, përfshirë në klubin gjerman TSG 1899 Hoffenheim dhe suedez Örebro SK.[3]

Djurgårdens IF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Span bëri debutimin e tij më 20 maj 2012 në ndeshjen kundër BK Häcken duke zëvendësuar Ricardo Santos në minutën e 65-të.[4] Tre ditë më vonë ai shënoi golin e parë profesional në ndeshjen kundër Helsingborgs IF.[5] Kontrata e Span nuk u rinënshkrua në sezonin 2013.[6]

FC Dallas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 janar 2014, Span nënshkroi kontratë me Major League Soccer që u ndanë nëpërmjet një llotari me FC Dallas, Chicago Fire, San Jose Earthquakes, New England Revolution dhe Real Salt Lake.[7] FC Dallas e fitoi Span nëpërmjet llotarisë më 9 janar.[8]

Span u hoq nga Dallas më 5 shkurt 2015.[9]

Orlando City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Span u huazua tek klubi Orlando City më 2 prill 2014.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FCW Alum Cobi Span Scores His First Professional Goal in Europe". fcwestchester.com. maj 23, 2012. Arkivuar nga origjinali më janar 9, 2014. Marrë më nëntor 17, 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "HOW SWEDE IT IS Ex-FC Westchester standout Span scores his first goal in Sweden". bigapplesoccer.com. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2012. Marrë më 17 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Brian Span klar för Djurgården". svenskafans.com. 20 dhjetor 2011. Marrë më 31 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "BK Hacken vs Djurgardens IF RR match report". everysport.com. 20 maj 2012. Marrë më 22 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "American Exports: Parkhurst claims title in Denmark". Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2014. Marrë më 15 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Förändringar i spelartruppen". dif.se. tetor 17, 2013. Arkivuar nga origjinali më tetor 18, 2013. Marrë më tetor 17, 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Midfielder Brian "Cobi" Span signs with MLS, weighted lottery scheduled for Thursday". MLSsoccer.com. Major League Soccer. 8 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2014. Marrë më 9 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "FC Dallas lands former University of Virginia midfielder Brian Span in weighted lottery". FC Dallas. FC Dallas Media Services. 9 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2015. Marrë më 9 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 15 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  10. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 2014-04-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)