Broyé poitevin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Broyé poitevin

Broyé poitevin ose broyé du Poitou është një tortë nga krahina historike Poitou e Francës dhe është e përbërë nga sheqeri, mielli, gjalpi dhe vezët.

Është në dispozicion në madhësi të mëdha ose të vogla (8-100 cm në diametër dhe rreth 2 cm të trasha).

Confrérie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluar në vitin 2004 në Poitiers, Confrérie de l'Ordre des Chevaliers de la Grand Goule promovon broyé poitevin. Qëllimi i tij është të mbrojë dhe forcojë traditën e broyé poitevin. Confrérie organizon vjetorin Rencontres Gourmandes du Poitou.