Budinarca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Budinarcë
Будинарци
Fshat
noform
Vendndodhja
Budinarcë is located in Maqedonia e Veriut
Budinarcë
Budinarcë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Lindor
Komuna Berovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Rajoni lindor
Lartësia 848 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 2332
Prefiksi (+389) 033
Targa KO
Koordinatat 41° 45′ 51″ Veri

22° 46′ 32″ Lindje

Popullsia 682 banorë (2002)

Budinarcë, (maqedonisht: Будинарци/Budinarci) është fshat në komunën e Berovës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati gjindet në pjesën lindore të Republikës së Maqedonisë, në pjesën veri-perendimore të komunës së Berovës dhe në anën e djathtë të lumit Bregallnica.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 fshati kishte 682 banorë nga të cilët: 681 maqedonas dhe 1 serb. Zvogëlimi i numrit të banorëve nuk është aq i madh sikur në shumicën e fshatrave maqedonase në Republikën e Maqedonisë.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbi historinë e themelimit të fshatit ka legjenda të ndryshme, por dokumentet e para që flasin mbi këtë fshat janë të kohës së Perandorisë Osmane, viti 1579 dhe 1570, me emrin Budinashci. Në të dhënat e dokumentuara të vitit 1570 fshati kishte 52 familje. Sipas të dhënave të Vilajetit të Kosovës, në vitin 1894 kishte 90 shtëpi, kurse në vitin 1900 kishte 800 banorë.

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]