Jump to content

Buharaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buharaja
Buxoro
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej26.340
{{{postal_code_type}}}
2001XX
Targat80-84

Buhara (Uzbekisht: Buxoro; Rusisht: Бухара Bukhara; Persisht: بخارا) është qytet në Uzbekistan. Sipas 2014, popullsia në Bukhara ishte rreth 272,710.

Emrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buhara ishte i njohur si Bokhara në shekullin e 19-të dhe në fillim të shekullit 20-të. Muhammad ibn Xhafar Narshahi përmend në "Historinë e Bukharës":

Bukhara ka shumë emra. Një prej emrave është Numijkat. Poashtu thirret si "Bumiskat". Në gjuhë arabe, Buhara ka dy emra. Njëra është "Madinat el Sufrija", dhe tjetra është "Madinat el Tuxhar".

Që nga Mesjeta, në gjuhë arabe dhe persiane, qyteti njihet si Bukhara (بخارا).

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Abubakr Narshakhi - historianë i cili e shkroi historinë e qytetit
  • Avicenna - filozof
  • Imam Buhariu - dijetarë Islam
  • Kirom Bukhoroi - poet
  • Sadiduddin Muhammad Aufi - autor, historianë dhe shkenctarë

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]