Buharaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buhara
Buxoro
Qytet
noform
Vendndodhja
Buhara is located in Uzbekistani
Buhara
Buhara

Koordinatat: 39°46′V 64°26′L / 39.767°V 64.433°L / 39.767; 64.433

Administrimi
Shteti Flamuri Uzbekistani
Rajoni Rajoni Buhara
Kryetari i Bashkisë Qiyomiddin Rustamov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39.4 km2
Lartësia 225 m (m.n.d.)
Popullsia 263,40 banorë
 •  urbane 283,400 banorë
 •  aglomerati 328,400 banorë
Dendësia 6,700 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekullin e 6-të
Zona Kohore GMT +5
Kodi Postal 2001XX
Prefiksi (+998) 65
Targa 80-84

Buhara (Uzbekisht: Buxoro; Rusisht: Бухара Bukhara; Persisht: بخارا) është qytet në Uzbekistan. Sipas 2014, popullsia në Bukhara ishte rreth 272,710.

Emrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buhara ishte i njohur si Bokhara në shekullin e 19-të dhe në fillim të shekullit 20-të. Muhammad ibn Xhafar Narshahi përmend në "Historinë e Bukharës":

Bukhara ka shumë emra. Një prej emrave është Numijkat. Poashtu thirret si "Bumiskat". Në gjuhë arabe, Buhara ka dy emra. Njëra është "Madinat el Sufrija", dhe tjetra është "Madinat el Tuxhar".

Që nga Mesjeta, në gjuhë arabe dhe persiane, qyteti njihet si Bukhara (بخارا).

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Abubakr Narshakhi - historianë i cili e shkroi historinë e qytetit
  • Avicenna - filozof
  • Imam Buhariu - dijetarë Islam
  • Kirom Bukhoroi - poet
  • Sadiduddin Muhammad Aufi - autor, historianë dhe shkenctarë

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]