Bujaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bujaria (e quajtur edhe madhështia) është virtyti i të qenit liberal në dhënien, shpesh si dhurata.[1] Bujaria konsiderohet si një virtyt nga fetë dhe filozofitë e ndryshme botërore dhe shpesh festohet në ceremoni kulturore dhe fetare.

Hulumtimi shkencor mbi bujarinë ka ekzaminuar efektin e një sërë skenarësh dhe lojërash në bujarinë e individëve, lidhjet e mundshme me neurokimikatet si oksitocina dhe marrëdhëniet e bujarisë me ndjenja të ngjashme si empatia.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pakaluk, Michael (2005). Aristotle's Nicomachean Ethics: An Introduction. Cambridge University Press. fq. 173. ISBN 9780521817424explains the translation difficulties and names generosity as the least bad translation of Greek eleutheriotes. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)