Buran Beadini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buran Beadini
Të dhënat personale
Emri i plotëBuran Beadini
Data e lindjes30 Mars 1955
Vendi i lindjesTetovë, Jugoslavi
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1975–1977Teteks22(4)
1977–1979KF Prishtina9(0)
1980–1981Teteks29(7)
1982–1987Eskişehirspor111(27)
1987–1991Samsunspor64(4)
Gjithsej235(42)
Ekipet e menaxhuara
1999Eskişehirspor
1999–2000Eskişehirspor
2001Eskişehirspor
2005–2006Bashkimi
2007–2008Odunpazarispor
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Buran Beadini i lindur më 30 mars 1955 në Tetovë është një menaxher i futbollit dhe ish mbrojtës i cili luajti për klubet në ish Jugosllavi dhe Turqi.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Tetovë, Beadini filloi të luante futboll për klubin lokal FK Teteks. Ai ndihmoi Teteksin të ngjitet në Ligën e Parë Jugosllave gjatë katër sezoneve të tij me klubin. Ai gjithashtu luajti një sezon me FC Prishtinën në Ligën e Dytë Jugosllave në 1977-78.[1]

Beadini iu bashkua ekipit turk Süper Lig Eskişehirspor në janar 1982. Pesë sezone më vonë, ai u transferua tek rivalët Samsunspor për katër sezone.[2]

Pasi u tërhoq nga futbolli, Beadini u bë trajner. Ai ishte menaxheri i FK Bashkimi gjatë sezonit 2005-06, duke i udhëhequr ata përmes paraqitjes së tyre të parë në garat e klubeve evropiane. [3] Ai gjithashtu menaxhoi Odunpazarispor gjatë sezonit 2007-08.[3]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stats from Yugoslav First and Second Leagues at B92
  2. ^ "SHP'II Unal, Burhanettin'l icraya cerdi" (in Turkish). Milliyet. 22 January 1988.
  3. ^ Newcomers draw a blank". UEFA.com. 15 korik 2005