Cajarc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cajarc
Cajarc (Ocitanisht)
Cajarc (Frëngjisht)
Lumi Olt i parë së largu
Lumi Olt i parë së largu
VendiFranca
Sipërfaqja
1
2.510 km2 (969 sq mi)
Popullsia
1.117
 • Dendësia45/km2 (120/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cajarc ( shqiptimi frëngjisht: [kaʒaʁ] ; Ocitanisht: Cajarc ; Shqip: Kajark) është një komunëdepartamentin Olt, rajoni i Ocitanisë, Francë .

Është një vendndalim në Via podiensis, rruga mesjetare e pelegrinazhit nga Le Puy-en-VelaySantiago de Compostela, por gjithashtu tërheq turistë për shkak të qendrës së tij mesjetare, planit të tij të ujit, një seksion 4 km i gjatë i digave mbi lumin Olt dhe mjedisi i tij i bukur në luginën e Oltit ashtu si dhe fushat gëlqerore përreth ( le causse ). Ngjarja e tij kryesore kulturore është Africajarc, një festival katër-ditor i muzikës dhe kulturës bashkëkohore afrikane që zhvillohet në javën e fundit të korrikut të çdo viti; në vitin 2008 festoi përvjetorin e tij të dhjetë.

Pamje nga Kajarku

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kajarku është vendlindja e dramaturges, romancieres dhe skenaristes Françoise Sagan (1935–2004) e lindur Françoise Quoirez.

Presidenti i Francës Georges Pompidou ishte deputet i zonës në Asamblenë Kombëtare.

Monument kushtuar të vdekurve

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]