Jump to content

Calvados

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shishe e Calvados

Calvados është një brandy nga NormandiaFrancë, e bërë nga mollë dhe/ose dardha.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Francë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pemishtet e mollëve dhe prodhuesit e birrës përmenden qysh në shekullin e 8-të nga Karli i Madh. Regjistrimi i parë i njohur i distilimit norman u bë nga skueri Gilles de Gouberville në vitin 1553, dhe reparti për distilimin e mushtit u krijua rreth 50 vjet më vonë në vitin 1606. Në shekullin e 17-të, fermat tradicionale të mushtit u zgjeruan, por taksat dhe ndalimi i rakisë së mushtit u zbatuan diku tjetër përveç Brittany, Maine, and Normandy. Zona e quajtur "Calvados" u krijua pas Revolucionit Francez, por eau de vie de cidre quhej tashmë calvados në përdorim të zakonshëm. Në shekullin e 19-të, prodhimi u rrit me distilimin industrial dhe modën e klasës punëtore për café-calva. Kur një shpërthim i phylloxera në çerekun e fundit të shekullit të 19-të shkatërroi vreshtat e Francës dhe Evropës, Calvados përjetoi një epokë të artë. Gjatë Luftës së Parë Botërore, rakia e mushtit u kërkua për të bërë eksplozivë për industrinë e armatimit për shkak të përmbajtjes së saj të alkoolit.[2] Rregulloret e appellation contrôlée i dhanë zyrtarisht AOC Calvados Pays d'Auge[3] një emër të mbrojtur në vitin 1942. Pas luftës, shumë shtëpi mushti dhe distileri u rindërtuan, kryesisht në Pays d'Auge. Shumë nga strukturat tradicionale të fermave u zëvendësuan nga bujqësia moderne me prodhimtari të lartë. Sistemi i emërtimit të Calvados u rishikua në 1984 dhe 1996. Pommeau u njoh në vitin 1991; në vitin 1997, u krijua një emërtim për Domfront me 30% dardha.

Diku tjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rakia e mushtit prodhohet gjithashtu në Mbretërinë e Bashkuar dhe shfaqet në të dhënat që nga viti 1678. Rakia e mushtit Somerset fitoi statusin e treguesit gjeografik të mbrojtur evropian (PGI) në vitin 2011.[4]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mollët Calvados.

Calvados distilohet nga mushti i bërë nga mollë të rritura dhe të zgjedhura posaçërisht, nga mbi 200 varietete të emërtuara. Nuk është e pazakontë që një prodhues i calvados të përdorë mbi 100 lloje specifike të mollëve të cilat janë ose të ëmbla (si p.sh. varieteti 'Rouge Duret'), të tharta (si varieteti 'Rambault') ose të hidhura (si p.sh. 'Mettais' Varietetet ', 'Saint Martin', 'Frequin' dhe 'Binet Rouge'), kjo e fundit është e pangrënshme.[5]

Fruti mblidhet dhe shtypet në një lëng që fermentohet në një musht të thatë. Më pas distiloheteau de vie. Pas dy ose tre vjetësh plakje në fuçi lisi, mund të shitet si calvados. Sa më gjatë të jetë e vjetëruar, aq më e butë bëhet pija. Zakonisht, maturimi vazhdon për disa vjet.

Notat e cilësisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mosha në shishe i referohet përbërësit më të ri të përzierjes. Një përzierje shpesh përbëhet nga calvados të vjetër dhe të rinj. Prodhuesit mund të përdorin gjithashtu termat e mëposhtëm për t'iu referuar moshës.

  • "VS", Trois étoiles ***, dhe Trois pommes duhet të jetë së paku dy vjet.
  • Vieux ose Réserve duhet të jetë së paku tre vjet.
  • "V.O." "VO", Vieille Réserve, "V.S.O.P.", ose "VSOP" duhet të jetë së paku katër vjet.
  • "Extra", "X.O." "XO", "Napoléon", Hors d'Age, Tres Vieille Reserve duhet të jetë së paku gjashtë vjet, por shpesh shiten shumë të vjetrar.

Calvados me cilësi të lartë zakonisht ka pjesë që janë shumë më të vjetra se ato të përmendura. Calvados mund të bëhet nga një vit i vetëm (në përgjithësi, jashtëzakonisht i mirë). Kur kjo ndodh, etiketa shpesh mbart atë vit.

Faqja zyrtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "100% Poire - Comte Louis de Lauriston". calvados-lauriston.com (në anglisht). Marrë më 2022-07-26.
  2. ^ Mattsson, Henrik (2005). Calvados: the world's premier apple brandy : tasting, facts and travel (në anglisht). fq. 27. ISBN 91-631-5546-X. Marrë më 30 shtator 2013.
  3. ^ "CAHIER DES CHARGES DE L'APPELLATION D'ORIGINE CONTRÔLÉE « Calvados Pays d'Auge »" (PDF). Idac-aoc.fr (në frëngjisht). Marrë më 27 korrik 2022.
  4. ^ Morris, Steven (15 shtator 2011). "Victory for Somerset as cider brandy wins protected status". The Guardian (në anglisht). Marrë më 2 nëntor 2011.
  5. ^ "Calvados Cellars - Calvados". Sites.google.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2020. Marrë më 27 korrik 2022.