Jump to content

Camilo José Cela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Camilo José Cela
Camilo José Cela, në Madrid në vitin 1996
U lind më11 maj 1916
Iria Flavia, Spanjë
Vdiq më17 janar 2002
Madrid, Spanja Spanja
KombësiaSpanjolle
Gjinitë letrareNovelist, eseist

Don Camilo José Cela Trulock, (Iria Flavia, 11 maj 1916 - Madrid, 17 janar 2002) ishte shkrimtar spanjoll , fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1989.[1]

Zgjoi i bletëve, është romani më i njhur tij, për jetën e qytetarëve të Madridit, mbi vështirësitë në një qytet të madh. Me rreth 300 figura, të cilat kryesisht i përkasin shtresës së mesme, vepra nuk ka syzhet as personazh kryesor. Janë njerëz të thjeshtë, të cilët lëngojnë nga tuberkulozi, jetojnë me borxhe dhe detyrohen të prostituojnë. Bisedat e tyre sillen rreth komandove të ekzekutimit, burgjeve, ideologjisë së tokës dhe gjakut, katolicizmit në një vend ku denoncimi i ndërsjellë dhe mosbesimi janë si buka dhe kripa, rakia dhe dashuria.

  • "Pascal Duarte me kriminelët e tij",
  • "Frenat",
  • "San Camilo" 1936..

Në gjuhën shqipe

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Zgjoi i bletëve (roman)
  1. ^ "Nobel Prize in Literature 1989" [Çmimi Nobel në Letërsi 1989] (në anglisht). Nobel Foundation. Marrë më 2008-10-17.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Camilo José Cela – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale