Cancoillotte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cancoillotte
Shteti i origjinësFrance
Rajoni, qytetiFranche-Comté, Lorraine
Burimi i qumështitCows

Cancoillotte ose cancoyotte është një djathë i lëngshëm francez i bërë nga djathi metton, dhe i prodhuar kryesisht në Franche-Comté, [1] por edhe Lothringen dhe Luksemburg, ku quhet edhe Kachkéis ose Kochkäse në gjermanisht (djathë i gatuar). Është një djathë tipik në gastronominë e Franche-Comté. Hahet gjatë gjithë vitit, shërbehet i ftohtë ose i nxehtë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djathi u prodhua për herë të parë në fshatin Oyrières, afër Champlitte, në Haute-Saône . Ajo u shfaq jo më vonë se shekulli i XVI-të. [2] [3] Emri daton nga shekulli i XIX-të, nga "coille", që rrjedh nga cailler (të kthesh në gjizë ), duke iu referuar qumështit të mbetur pas nxjerrjes së kremit (duke rezultuar në një përmbajtje më të ulët yndyre).

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tradicionalisht, cancoillote prodhohet kur djathi metton shkrihet mbi një flakë të vogël, me pak ujë ose qumësht dhe kripë ose gjalpë të shtuara përpara se të shërbehet. Ndonjëherë shtohen edhe hudhra. Kohët e fundit ka versione komerciale me verë, qimnon apo shtesa të tjera. Cancoillotte zakonisht shitet në sasi mesatarisht 200 gram.

Ndërkohë që cancoillote e bërë nga shkrirja e metonit të pastër me pak ujë është pothuajse pa yndyrë dhe kalori (prandaj këshillohet nëpër dieta, pasi mund të jetë një burim i mirë i kalciumit pa yndyrë), versionet komerciale janë më të larta në yndyrë dhe kalori për shkak të shtohet gjalpi për ta bërë më të ëmbël dhe më të butë. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Cancoillotte". androuet.com. Marrë më 2013-01-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "La Cancoillotte". cancoillotte.net. Arkivuar nga origjinali më 2015-09-23. Marrë më 2013-01-13. C'est aussi au Moyen-Age que naquit le gruyère et peut-être la cancoillotte. On fixe le début du gruyère est attesté vers le XIIe ou XIIIe siècle. Pour la cancoillotte, son origine est moins précise {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "La Cancoillotte". racinescomtoises.net. Marrë më 2013-01-13. D'autres historiens pensent que l'origine de la cancoillotte daterait du XVIe siècle. Nicolas de Granvelle l'aurait introduite à la cour de Charles Quint. Mais c'est sans doute pour ne pas avoir à jeter du lait rapidement caillé que la recette est venue. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Cancoillotte". French National Centre for Scientific Research. Marrë më 2013-01-13. Fromage du Jura ou de Franche-Comté obtenu à partir du lait écrémé et caillé formant le metton, auquel on ajoute du beurre, du vin blanc et des aromates {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)