Captain marvel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kapitenia Marvel (Captain Marvel) është një film superheronjsh amerikan i vitit 2019 i bazuar në karakterin e Marvel Comics :Karol Danvers. Prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures, është filmi i 21 ne Marvel Cinematic Universe (MCU). Filmi është shkruar dhe drejtuar nga Anna Boden dhe Ryan Fleck, ndërsa Gjenevë Robertson Dworet gjithashtu ka kontribuar në skenar. Brie Larson luan si Karol Danvers, së bashku me Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg dhe Jude Law. I vendosur në 1995, historia ndjek Danversin kur bëhet Kapitenia Marvel pasi Toka është kapur në qendër të një konflikti galaktik midis dy qytetërimeve të huaja.

Zhvillimi i filmit filloi qysh në maj të vitit 2013. Ajo u njoftua zyrtarisht në tetor 2014 si filmi superhero i parë i Marvel Studios. Nicole Perlman dhe Meg LeFauve u punësuan si një ekip shkrimor në prillin e ardhshëm pas dorëzimit të veçantë merr karakterin. Historia merr hua nga elementet e filmit të librit komik të "Roos Thomas" të vitit 1971 "Kree-Skrull War". Larson u shpall si Danvers në 2016 San Diego Comic-Con, me Boden dhe Fleck punësuar për të drejtuar në prill 2017. Robertson - Dworet shpejt mori përsipër detyrat e shkrimit, me pjesën e mbetur të hedhura shtuar nga fillimi i filmimit. Fillimi i xhirimeve filloi në janar të vitit 2018, me fotografinë kryesore të marsit në Kaliforni para se të përfundonte në Luiziana në korrik të vitit 2018. Jackson dhe Gregg, të cilët, ndër të tjera, përsërisnin rolet e tyre nga filmat e mëparshëm të MCU-së, u reduktuan digjitalisht në post-prodhim për të pasqyruar vendosja e filmit në vitet 1990.

Kapitenia Marvel u shfaq në Londër më 27 shkurt 2019, dhe u shfaq ne teatrot në Shtetet e Bashkuara më 8 mars 2019, në IMAX dhe 3D. Filmi ka grumbulluar mbi 1.1 miliardë dollarë në mbarë botën, duke e bërë atë filmin e parë superhero të drejtuar nga femrat për të kaluar shifrën miliardë dollarësh. Aktualisht është filmi i dytë më i lartë i vitit 2019, dhe u bë filmi superhero i nëntë më i lartë i filmave të të gjitha kohërave, si dhe filmi i 22-të më fitimprurës. Kritikët e përshkruan atë si "zbavitëse" dhe "të kënaqshme" dhe vlerësuan shfaqjet e Larsonit, Jacksonit dhe Mendelsohn.